12/17/2022
economics, pilitics, religions and our world
12/11/2022
:: Take The Time for Dream Theater ::
Dobrovolně se tedy vrhli do anabáze hledání nového nového zpěváka i vydavatele. Víc než rok psali nové skladby v instrumentální podobě, vyzkoušeli kolem 200 zpěváků, kteří reagovali na inzerát (byl mezi nimi i první frontman Fates Warning John Arch) a na konci roku 1990 jim přišla nahrávka jistého Jamese LaBrie z kanadského Toronta. Když pak 19. ledna 1991 James přiletěl za ostatními do New Yorku na zkoušku, byli DT s hledáním u konce, alespoň pokud jde o zpěváka. Rockový tenor s lehce sladkými, rozmáchlými lyrickými polohami (Karel Gott by mohl závidět) i drsnější verzí projevu byl pro ně tím, koho hledali.
Hell's Kitchen + Lines in the Sand (Falling Into Infinity, 1997)
Metropolis 2 nepřekvapil, ani nezklamal. Dodnes patří k nejoblíbenějším albům mezi fanoušky. Zároveň tu však nastupuje linie, charakterizující s mírnými výkyvy většinu dalších alb, u nichž se někdy nemůžu zbavit dojmu, že poslouchám spíš Metallicu než Dream Theater (hlavně u nejtvrdších Train Of Thought a Systematic Chaos). Těžké kytarové riffy převažují, klávesy se umenšují do role klavírních meziher nebo introdukcí, syntetického sólování, symfonizujících závojů a bizarních zvuků či hudebních fórků, doplňujících kytaru. Rudess je každopádně virtuóz, ale trochu mu schází ivence předchozích hráčů co se týče rozvinutí a doplnění celku. Najdou se v diskografii i na jednotlivých albech vyjímky, ale celkově jsou pro mě DT po roce 2000 zbytečně tvrdí a méně skladatelsky zajímaví, což platí i pro vokální melodie. Délka (většinou závěrečných) kompozic přitom na mnoha deskách dosahuje až dvaceti a více minut. Od toho se odvíjejí i nezřídka tříhodinové koncertní sety, které zachraňují především skladby z prvních čtyř alb. Muzikantská i zvuková stránka tvorby při živých vystupeních trochu kolísá. Dobře je to znát na koncertních nahrávkách z Tokijského Budokanu, New Yorku, Bostonské Opery, Luna Parku v Buenos Aires nebo z pařížského klubu Bataclan. A taky na řadě syrovějších živáků ze série official bootlegs, mimochodem z velké části se Sherinianem u kláves. Zároveň kapela velmi dobře pracuje s improvizací, přinejmenším v kompozici playlistů, za které byl většinou odpovědný Mike Portnoy.
Jelikož ale Jamesův vokál není úplně pro každého a kapela si to uvědomuje, vydává občas také instrumentální verze svých alb. Poprvé k tomu došlo na Black Clouds & Silver Linings z roku 2009, které v de-luxe edici vyšlo dokonce jako 3CD s disky coververzí (m.j. Queen, King Crimson či Rainbow) a instrumentálních mixů. Zároveň je to poslední deska s Mikem Portnoyem, který v v roce 2010 ohlásil odchod. Bubeník, uvedený v roce 2004 do síně slávy magazínu Modern Drummer, absolvoval v uplynulém desetiletí úspěšnou léčbu alkoholové závislosti a k odchodu neměl vyloženě umělecké důvody. Spíš ho unavoval hektický styl práce kapely, v níž byl od začátku jedním z tahounů a také hlavních textařů. Pravda je, že byl také vytížen v řadě bočních projektů typu superskupiny Transatlantic a lidsky se v nich prý cítil lépe. Po nějakém čase se chtěl k Dream Theater vrátit, ale kapela už mezitím vyzkoušela řadu bubeníků, z nichž vítezně vyšel Mike Mangini, někdejší člen Extreme či Annihilator (hrál předtím i na několika sólových deskách Jamese LaBrie). První album s ním vyšlo v roce 2011 pod názvem A Dramatic Turn Of Events, na hudební stránku však výměna bubeníka neměla žádný zásadní vliv.
Zajímavým počinem v diskografii Dream Theater je zatím předposlední opus The Astonishing (Roadrunner 2016), 130-minutová rocková opera s Petrucciho libretem ze vzdálené dystopické budoucnosti, kde je provozování hudby vyhrazeno strojům zvaným NOMACS. Ve čtyřiatřiceti kratších až krátkých skladbách, takřka prostých instrumentálních exhibic známých z dřívější tvorby, tu kapela zní skoro muzikálově, decentně podpořena třemi pěveckými sbory a pražským FILMhamonic Orchestra. A mimochodem ta deska funguje výborně jako nerušící tématická kulisa k dopisování tohohle článku J Větší prostor tu mají klávesy, snad proto, že autory hudby jsou tentokrát pouze Petrucci a Rudess. Tohle dílo ale řada fanoušků i kritiků tak úplně nepobrala, zvláště když kapela celý program předváděla i naživo s minimem přidaných starších skladeb. Ohledně letošní novinky, čtrnáctého studiového alba Distance Over Time (vyšlo v únoru na značce InsideOut Music) DT už předem deklamovali návrat ke kořenům. Podařilo se jim to ale jen zčásti a kritické ohlasy jsou jaksi rozporuplné. Album je opět více kytarové, skladby kratší (žádná nepřesáhne 10 minut, navíc je deska svými 60 minutami nejkratší od Images & Words). Některé kusy, zvláště úvodní Untethered Angel, znějí nadějně, ale jako celek deska trochu upadá do žánrových klišé, takže může stěží konkurovat prvním čtyřem či pěti albům. Skalní fanoušci jsou ovšem takřka nekritičtí, a že je jich pořád hodně - facebookový profil DT olajkovalo už víc jak 3,6 miliónu z nich a v diskusní skupině si novinku zhusta pochvalují, takže si pětice může dovolit další celosvětové turné (zatím tedy jeho americkou a evropskou část).
Untethered Angel (Distance Over Time, 2019)
Psáno pro Frontman.cz
P.S. 1: Postupným poslechem jsem došel k pozntaku, že poslední album Distance Over Time obsahuje velmi kvalitní skladby a krom otevíračky Untethered Angel doporučuji soustředit se na Barstool Warrior. Jen je tu takový problém v mixu - rymická sekce je příliš nahalená, takže je třeba si v hlavě trochu ekvalizovat :)
12/10/2022
Respect plus & Other Music: jarní koncerty agentury Rachot v roce 2o23
|
12/04/2022
ELTON DEAN'S NiNESENSE :: Bracknell Jazz Festival 1978 FLAC
This concert I already posted here years ago. Now I am offering more complete and lower generation copy in flac. Still the audience recording, but sounding better.
ELTON DEAN - alto sax, saxello
ALAN SKiDMORE - tenor sax
MARC CHARiG - cornet, tenor horn
HARRY BECKETT - trumpet, flugelhorn
NiCK EVANS - trombone
RADU MALFATTi - trombone
KEiTH TiPPETT - piano
HARRY MiLLER - bass
LOUiS MOHOLO - drums
Bracknell Jazz Festival, South Hill Park Arts Center, Bracknell, UK, July 8, 1978
RED BARON BAND na vánočních koncertech před vydáním nového alba
11/02/2022
Kuře v hodinkách padesátileté - křest živého alba Flamengo Reunion Session s hosty 6.11. v Lucerna Music Baru
Na podzim roku 2022 uběhne neuvěřitelných 50 let od vydání kultovního alba Kuře v hodinkách, bez nadsázky jedné z nejvýznamnějších nahrávek československého rocku. Toto půlstoleté výročí oslaví mateřská a legendární kapela Flamengo v současné sestavě pod názvem Flamengo Reunion Session, opírající se o dvojici původních členů Pavla Fořta (kytara) a Vladimíra „Gumu“ Kulhánka (baskytara), kteří oba pamatují zlatou éru Flamenga. Doplní je Jan Holeček (Hammond B3, zpěv), Jiří „Zelí“ Zelenka (bicí, vokály) a Vladimír Boryš Secký (saxofon a příčná flétna). Kapela připravila Kuřeti a všem jeho fanouškům k velkému jubileu krom koncertů i krásný dárek v podobě živého alba Live, které vychází stejně jako v roce 1972 původní LP na značce Supraphon. Skladby z Kuřete se nikdy nedočkaly živého provedení ve svých českých verzích s texty Josefa Kainara, jelikož se původní Flamengo rozpadlo dříve, než album vyšlo. I proto s padesátiletým odstupem kapela tyto klenoty oživuje. Program narozeninového večera v pražském Lucerna Music Baru bude pestrý. Návštěvníci se mohou těšit na významné hosty, jimiž jsou Marek Eben, Peter Lipa, Olin Nejezchleba, Pavel Skála a Michal „Kolouch“ Daněk. Během večera bude také pokřtěno zmíněné živé album, přičemž jméno kmotra je malým překvapením. Kuře v hodinkách pak zahraje Flamengo Reunion Session v celé jeho kráse.
6/14/2022
Sophia Domancich new solo piano album
For long years, Sophia is mainstay of French jazz, even when playing with international musicians like British Paul Rogers and Tony Levin or Americans William Parker and Hamid Drake.
Now she released new solo album Le grand jour (2021)
From Sophia's first solo piano album Reves Familiers
From Sophia's second trio album Rêve De Singe
From Sophia's fourth trio album La part des anges
5/22/2022
Avishai Cohen opět v Praze a další koncerty série Jazz Meets World
JOEY CALDERAZZO & JOHN PATITUCCI DUO (Spojené státy)
5/06/2022
RESPECT Festival
Sophie Hunger (CH) 19. května od 19:30 Palác Akropolis Sophie Hunger - Halluzinationen Sophie Hunger do Prahy přiveze nejnovější album Halluzinationen! Před lety ji přirovnávali k Björk, Nico i Joni Mitchell dohromady. Narodila se ve Švýcarsku, vyrůstala v Londýně i Německu. Její uhrančivý hlas očaroval jazzmana Erika Truffaze natolik, že si ji jako zcela neznámou vybral jako předkapelu. Její hořkosladké písně se pohybují na hranici reality, ironie a fantazie, ale bez patosu a sebelítosti. Sophie Hunger byla prvním švýcarským umělcem, vystupujícím na festivalu v Glastonbury, získala ceny Swiss Award a Prix de la Création Musicale de France, koncertovala v Severní Americe s jazzovou hvězdou Madeleine Peyroux i s průkopníky pouštního blues Tinariwen. Sophie Hunger do Prahy přijede se svým nejnovějším albem Halluzinationen, které vyšlo v roce 2020. Více info na rachot.cz Vstupenky od 400,- Kč PŘIPRAVUJEME: 12. 5. Kino Přítomnost Tenores di Neoneli (IT) - RESPECT FESTIVAL 19. 5. Palác Akropolis Sophie Hunger (CH) 21. 5. Underdogs' Volkmar Miedtke & Ultrafon (DE) 22. 5. Koncertní sál Pražské konzervatoře Isfar Sarabski Trio (Ázerbájdžán) - RESPECT FESTIVAL 7. 6. Fuchs2 Dälek (USA) 9. 6. Punctum Innode (USA, Rakousko) 10. 6. Gauč na Výstavišti František Skála & Provodovjané (ČR) 18.-19. 6. Rohanský ostrov Respect Festival 19. 7. Jazz Dock Mantis (ČR, Írán) 26. 7. Punctum Les Triaboliques (UK) 22. 8. Jazz Dock Isaiah Collier & The Chosen Few (USA) 5. 9. Palác Akropolis Fanfare Ciocarlia (Rumunsko) 14. 9. Palác Akropolis Sona Jobarteh (UK, Gambie) 4. 10. Jazz Dock Matt Darriau's Paradox Trio (USA) 15. 10. Palác Akropolis Edikanfo (Ghana) 18. 10. Jazz Dock Sexmob (USA) 1. 11. Palác Akropolis Ida Nielsen & The Funkbots (UK, DK)
ROSCOE MITCHELL 10.6. v Praze
5/01/2022
Eniesa s Frantou Černým nakousli Jablko
Slovenská zpěvačka a autorka ENiESA se před časem spojila ze zpěvákem ČECHOMORU Frantou Černým, aby pod hlavičkou Eniesa & PJ'S Lab vyvořili mini album Jablko. Použili dvě československé lidové melodie, jednu skotskou a 3 Eniesiny autorské skladby. Je třeba říci, že pod jménem Eniesa se skrývá Sandra Ubančíková, která krom zpěvu a skládání ovládá řadu hudebních nástrojů včetně santuru a má na kontě už 3 vlastní alba. Desku vydal slovenský label Hevhetia. K většině skladeb vznikly klipy, takže si můžete na Jablko posvítit na YouTube.
4/22/2022
Unreleased recordings of Keith Tippett Group from 1970 revealed
Superbness of these 2 sessions is in Elton Dean's alto and saxello playing, as well as in solid compositions by leader pianist Keith Tippett and dedicated playing from all involved. Dean was already member of Soft Machine at the times of recording.
Album was released by British Progressive Jazz label and highly reached first position of most selling jazz album on Bandcamp.
Keith Tippett - piano