5/22/2022

Avishai Cohen opět v Praze a další koncerty série Jazz Meets World

 JOEY CALDERAZZO & JOHN PATITUCCI DUO (Spojené státy) 

23.05.2022 19:30 | Novoměstská radnice, Velký sál 
Joey Calderazzo - piano / John Patitucci - bass 


AVISHAI COHEN TRIO (Izrael / Ázerbájdžán) 

02.06.2022 20:30 Divadlo Hybernia 
Avishai Cohen - kontrabas, zpěv / Elchin Shirinov - piano / Roni Kaspi - bicí 

Izraelský kontrabasista, zpěvák a skladatel se vrátí do Česka s repertoárem chystané desky Shifting Sands. Avishai Cohen navštěvuje zemi svého dědečka z otcovy strany často a rád, rozhodně to však neznamená, že by publiku zevšedněl. Naopak, jak sám poznamenal v jednom rozhovoru, „lidí chodí čím dál víc“. Neuvěřitelně tvůrčí a pilný hudebník dokáže totiž pokaždé nabídnout něco jiného, vždy však lákavého, svěžího a kvalitního. Ať už střídá obsazení od komorních sestav po koncerty se symfonickým orchestrem, nebo představuje nové kompozice. „Každý muzikant je jiný a je skvělé pracovat s různými lidmi. Rád měním spoluhráče, protože je dobře stále se trochu posouvat a objevovat další hudební světy,“ vysvětlil Avishai Cohen dynamiku svých sestav. Nelze přitom poznat, že by basistovy projekty byly sehrané „méně“ než komba kapelníků, kteří upřednostňují dlouhodobé vazby se spoluhráči. K Cohenovým darům totiž patří schopnost vybrat si muzikanty od první chvíle dokonale souznící s jeho hudbou. Tentokrát přijede Cohen opět s triem, kde na postu pianisty setrvává brilantní ázerbájdžánský hráč Elchin Shirinov. Inspirativní spolupráce, poprvé zaznamenaná na minulém albu Arvoles (2019), ještě zdaleka nevyčerpala všechny možnosti. Ovšem na postu bicích se setkáme s relativně novou posilou, izraelskou bubenicí (a v jiných sestavách také zpěvačkou a skladatelkou) Roni Kaspi, absolventkou Berklee School Of Music. I ta už se sice v Česku objevila, předloni na střeše Lucerny a v rámci JazzFestBrno. Mohla ovšem zahrát jen pro „covidovými opatřeními“ omezené množství publika. Rozhodně nelze říci, že už bychom měli její citlivou a vynalézavou hru přečtenou. Současné turné probíhá ve znamení alba Shifting Sands, jehož vydání chystá Avishai Cohen na květen 2022. Soudě podle nových skladeb, které už Avishai Cohen Trio hraje na koncertech, geniální melodik obklopený virtuózními hudebníky opět nezklame a nabídne vedle ověřených kompozic i neoposlouchaný, přitom vstřícný nový repertoár.

SHALOSH (Izrael) 

06.06.2022 19:30 | Novoměstská radnice, Velký sál 
Gadi Stern - piano / David Michaeli - kontrabas / Matan Assayag - bicí 

CARLA PIRES (Portugalsko) 

10.06.2022 19:30 | Novoměstská radnice, Velký sál 
Carla Pires - zpěv / João Vaz - portugalská kytara / André M. Santos - klasická kytara / João Novais - basová kytara / kontrabas

5/06/2022

RESPECT Festival

 

Sophie Hunger (CH) 19. května od 19:30 Palác Akropolis Sophie Hunger - Halluzinationen Sophie Hunger do Prahy přiveze nejnovější album Halluzinationen! Před lety ji přirovnávali k Björk, Nico i Joni Mitchell dohromady. Narodila se ve Švýcarsku, vyrůstala v Londýně i Německu. Její uhrančivý hlas očaroval jazzmana Erika Truffaze natolik, že si ji jako zcela neznámou vybral jako předkapelu. Její hořkosladké písně se pohybují na hranici reality, ironie a fantazie, ale bez patosu a sebelítosti. Sophie Hunger byla prvním švýcarským umělcem, vystupujícím na festivalu v Glastonbury, získala ceny Swiss Award a Prix de la Création Musicale de France, koncertovala v Severní Americe s jazzovou hvězdou Madeleine Peyroux i s průkopníky pouštního blues Tinariwen. Sophie Hunger do Prahy přijede se svým nejnovějším albem Halluzinationen, které vyšlo v roce 2020. Více info na rachot.cz Vstupenky od 400,- Kč PŘIPRAVUJEME: 12. 5. Kino Přítomnost Tenores di Neoneli (IT) - RESPECT FESTIVAL 19. 5. Palác Akropolis Sophie Hunger (CH) 21. 5. Underdogs' Volkmar Miedtke & Ultrafon (DE) 22. 5. Koncertní sál Pražské konzervatoře Isfar Sarabski Trio (Ázerbájdžán) - RESPECT FESTIVAL 7. 6. Fuchs2 Dälek (USA) 9. 6. Punctum Innode (USA, Rakousko) 10. 6. Gauč na Výstavišti František Skála & Provodovjané (ČR) 18.-19. 6. Rohanský ostrov Respect Festival 19. 7. Jazz Dock Mantis (ČR, Írán) 26. 7. Punctum Les Triaboliques (UK) 22. 8. Jazz Dock Isaiah Collier & The Chosen Few (USA) 5. 9. Palác Akropolis Fanfare Ciocarlia (Rumunsko) 14. 9. Palác Akropolis Sona Jobarteh (UK, Gambie) 4. 10. Jazz Dock Matt Darriau's Paradox Trio (USA) 15. 10. Palác Akropolis Edikanfo (Ghana) 18. 10. Jazz Dock Sexmob (USA) 1. 11. Palác Akropolis Ida Nielsen & The Funkbots (UK, DK)

ROSCOE MITCHELL 10.6. v Praze


ROSCOE MITCHELL 
ROLAND DAHINDEN 
PMP ENSEMBLE 

Roscoe Mitchell: WHA-WHA (premiéra) 
Jon Irabagon - saxofon 
Roland Dahinden, dirigent

V druhé části večera, který začíná v Divadle Archa ve 20 hodin, vystoupí

ROSCOE MITCHELL QUINTET 
Roscoe Mitchell - saxofon Tomeka Reid - violoncello Silvia Bolognesi - kontrabas Dudu Kouate - zpěv, africké perkuse, flétna Tani Tabbal - bicí, perkuse 

Roscoe Mitchell je zakládajícím členem světoznámého Art Ensemble of Chicago, AACM: Association for the Advancement of Creative Musicians a Tria Space. Mezinárodně uznávaný hudebník, skladatel a inovátor zahájil svou úctyhodnou kariéru v Chicagu ve státě Illinois v energií nabitých 60. letech minulého století. Podíl na vzkříšení dlouho opomíjených dřevěných dechových nástrojů, jeho inovace v roli sólového interpreta na dechové nástroje i navrácení skladatele tradiční formě improvizace ho na více než čtyři desetiletí posunuly do popředí současné hudby. Roscoe Mitchell, vůdčí osobnost na poli avantgardního jazzu a soudobé hudby, nahrál 87 alb a složil více než 250 skladeb. Jeho kompozice sahají od nespoutaného a energického free jazzu až po ornamentální komorní hudbu. Více než 35 let také pracoval na naprosto detailně vycizelovaném bicím nástroji zvaném Percussion Cage, který zahrnuje různé nástroje z Ameriky, Číny, Tibetu, Afriky, Austrálie, Švýcarska, Francie, Německa, Itálie a Turecka a také mnohé náhodně nalezené nástroje. Je držitelem četných vyznamenání a ocenění, mimo jiné ceny The American Music Center Letter of Distinction, The International Jazz Critics Poll, od časopisu Down Beat Magazine a dalších ocenění. 

Filipínsko-americký saxofonista, skladatel a absolvent jazzových studií na Juilliard School Jon Irabagon se ve svém díle snaží vystihnout identitu často marginalizované menšiny a zároveň nechat promluvit svůj vlastní hudební hlas. Časopis Time Out New York ho označil za jednu z „25 jazzových ikon“. Spolupracoval s legendami, jako jsou Lou Reed, Herbie Hancock a Wynton Marsalis, jakož i s některými z nejvýraznějších a nejorginálnějších hráčů na současné scéně: Davem Douglasem, Mary Halvorson, Barrym Altschulem a kapelou Mostly Other People Do The Killing. Vede také svou vlastní značku Irabbagast Records, na které vydává vlastní díla i počiny ostatních progresivních umělců. 

Roland Dahinden je švýcarský trombonista a skladatel. Jako trombonista se specializuje na soudobou hudbu a improvizaci, koncertuje v různých zemích Evropy, Ameriky, Asie i Afriky. Vystupoval s umělci jako Anthony Braxton, Miles Davis, Pièrre Favre, George Gruntz, Quincy Jones, spolupracuje s mnoha výtvarníky, architekty, vytváří zvukové instalace. Hudbu přímo pro něj napsali autoři jako Peter Ablinger, Maria de Alvear, Anthony Braxton, John Cage, Peter Hansen, Hauke Harder, Bernhard Lang, Joelle Léandre, Alvin Lucier, Chris Newman, Pauline Oliveros, Hans Otte, Lars Sandberg, Wolfgang von Schweinitz, Daniel James Wolf a Christian Wolff. 

Mezioborový nadžánrový PMP Ensemble se zaměřuje na různé formy řízené improvizace, kombinuje klasickou notaci s grafickými partiturami, vypsanými, aleatorickými i zcela improvizovanými pasážemi. V mezinárodním ansámblu figurují přední představitelé experimentální a improvizační scény. 

Obsazení: Petr Balhar - bicí Jan Bára – kytara Marcel Bárta – saxofon Vít Beneš – kytara Jan Chalupa – bicí George Cremaschi - kontrabas Martin Debřička – saxofon Vojta Drnek – akordeon Jakub Gatěk – trumpeta Luan Goncalves – kontrabas Michal Grombiřík – cimbál Radim Hanousek – basklarinet, saxofon Jana Havláková – housle Michal Hrubý – basklarinet, klarinet Pavel Hrubý – basklarinet Didrik Ingvaldsen – trumpeta Milan Jakeš – housle Jan Jirucha – trombon Václav Kalivoda – trombon Daniel Kéry – kytara Radim Kolář - bicí Martin Konvička – klavír Miloš Kunc – klavír Andrea La Rose – flétna Anežka Matoušková – zpěv Jan Michálek - saxofon, housle Ian Mikyska - viola da gamba, kytara Elia Moretti – vibrafon Mikuláš Mrva – baskytara, elektronika Jan Nepodal - vibrafon Anežka Nováková – bicí, perkuse, vibrafon Martin Opršál – marimba Lucie Páchová – zpěv, elektronika Vojtěch Procházka – harmonium Jan Přibil – trumpeta Jan Pudlák - klavír Klára Pudláková - kontrabas Anna Romanovská – housle Štefan Szabó – kytara Jakub Švejnar – bicí Pavel Šabacký – saxofon Patrik Švec – saxofon Filip Tománek – bicí, perkuse Vojtěch Vaida – bicí Žaneta Vítová – akordeon Jana Vondrů – zpěv, harmonium Michal Wroblewski – saxofon, klarinet Pavel Zlámal – saxofon, klarinet 

Koncert v Divadle Archa začíná ve 20 hodin

5/01/2022

Eniesa s Frantou Černým nakousli Jablko

 

Slovenská zpěvačka a autorka ENiESA se před časem spojila ze zpěvákem ČECHOMORU Frantou Černým, aby pod hlavičkou Eniesa & PJ'S Lab vyvořili mini album Jablko. Použili dvě československé lidové melodie, jednu skotskou a 3 Eniesiny autorské skladby. Je třeba říci, že pod jménem Eniesa se skrývá Sandra Ubančíková, která krom zpěvu a skládání ovládá řadu hudebních nástrojů včetně santuru a má na kontě už 3 vlastní alba. Desku vydal slovenský label Hevhetia. K většině skladeb vznikly klipy, takže si můžete na Jablko posvítit na YouTube.

   

 Eniesa oplývá talentem nosných melodií, skvěle navazujících na ty lidové, a zasloužila by si vystoupit na některém z multižánrových festivalů v Čechách, protože je nám tu na rozdíl od Slovenska velmi vzácná. Stylově lze album označit jako world music, ale jsou tu i stopy progresivního rocku. Na desce se podílelo větší množství muzikantů, veskrze Sandřiných spolupracovníků z minula.