BOHEMIA – Singly a rozhlasové nahrávky 1976–78
12/17/2023
Recenze BOHEMiA :: Singly a rozhlasové nahrávky 1976-1978
12/12/2023
Recenze ZEMĚTŘESENÍ 2: Finále
::recka::
ZEMĚTŘESENÍ 2: Finále
2CD / 2LP WARNER MUSIC 2023
Když v roce 1993 vyšlo první Zemětřesení, vytýkal jsem mu především skutečnost, že z plánovaného alba Jiřího Schelingera obsahovalo nanejvýš pět písní. Nevadil mi lehce zmetalizovaný zvuk a styl, ani zpěv Aleše Brichty. Už tehdy jsem vyjádřil naději, že by někdy mohlo dojít k dotažení projektu. No, museli jsme si na něj počkat 30 let…
Finále ovšem předcházely dvě polovičaté desky sestavy Zemětřesení 2, z nichž je sedm skladeb na novém (dvoj)albu víceméně převzato. Proč to takhle nešlo rovnou, pánové? A proč nám Finále předkládáte na 2CD, když se vejde na disk jeden a kupující tak za něj zaplatí zhruba o stovku víc?
Ale slibuju, že další otázky klást nebudu. Dodovo (protože pan kytarista je asi tím, koho z alba cítím nejvíc) nové Zemětřesení je pro mě značně diskutabilní. A to především interpretací. Takřka všem skladbám chybí vnitřní tah a hutnost Schelingerovy kapely, jak ji známe ze studiových nahrávek Lupiče Willyho a Stavrose Niarchose (například) i nejlepší dochované živé nahrávky z Humpolce 1980, která už většinu písní z alba obsahuje. Miloš Doležal nectí původní nosné riffy a melodické vyhrávky Standy Kubeše a svévolně je rozmělňuje, čímž nejvíc trpí skladba Cesty. Stavros Niarchos, v originále největší nářez, vyznívá skoro dechovkově. Dále Dodo přidává spoustu nadbytečného sólování a kvílení ve stylu kytaristů jako Randy Rhoads, Yngwie Malmsteen nebo Zakk Wylde. A přitom od posledně jmenovaného, který zcela po svém a s velkým pochopením natočil mj. kompletní první album Black Sabbath, by se mohl učit, jak reinterpretovat zásadní dílo. Nahrávce, jejíž zvuk lze jen stěží označit za moderní, neprospívá ani převážné zdvojení kytarového partu. Kubeš s basistou Janem Kavalem to dávali jednoznačně mnohem líp a když už byl v kapele Milan Schelinger s druhou kytarou, hrál funkční beglajty.
U některých skladeb se musím speciálně zastavit. Cizinec, takřka otrocky obšlehnutý z patrně ještě ne zcela hotové verze na mizerné nahrávce z Klicperova divadla v Praze roku 1981, je neúměrně natažen samoúčelnými instrumentálními pasážemi. Daleko sympatičtější je mi sevřená verze Milana Schelingera s Projektilem na albu František Ringo Čech 1983, která má i logičtější text. Skladba Můžeš vejít, 21. století, natočená taktéž Milanem na jeho album p.f. 2000, zase trpí mnohonásobným opakováním refrénu na konci, čímž dosahuje neúnosné stopáže skoro osmi minut. Navíc je na albu hned druhá a otázkou je, zda tam vůbec patří. Pokud ano, byla by možná svým charakterem a poselstvím vhodná až na konec. Dvojskladba Hodina H / Hostina, taktéž dříve natočená Milanem Schelinerem a známá ze dvou nekvalitních koncertních záznamů s Jiřím, zůstala daleko za představou, jak by mohla znít v dotažené profesionální nahrávce.
Nemyslím, že by Finále mělo znít, jako by bylo natočeno v roce 1981, ačkoli to skoro vypadá, že to tak Miloš Doležal, zpěvák Mladen Djelmo, basista Miloš Doležal mladší a bubeník Štěpán Smetáček (nebo další dva bubeníci v několika písních) vlastně chtěli. Navíc prohlašují, že právě tohle je ta kompletní, Schelingerem zamýšlená podoba alba. Ale k tomu se ještě vrátím. Z celé desky ovšem spíš než proklamovanou poctu králi českého hard rocku cítím exhibici, nedostatek pokory a nepochopení ducha a hudební celistvosti jeho díla. Zdůrazňováno je pak podle promomateriálu skryté poselství, které duchovně probuzený zpěvák údajně do alba vložil a které se tato verze snaží ozřejmit. Je mi líto, ale podle mě se to nepovedlo.
Samostatnou kapitolou je zpěv Mladena Djelma. Jakkoli oplývá podobnou barvou hlasu jako Jiří Schelinger, schází mu lehkost projevu a cit pro frázování v rámci melodií a slov. Ony totiž texty Ringo Čecha často úplně nectily jazykové zákonitosti ve vztahu ke zpívatelnosti a Jirkova výjimečnost byla mimo jiné v tom, že je dokázal přirozeně podat – viz třeba vypravěčský text skladby Sen. Navíc hlas Mladena Djelma je hlubší, takže to celé ve výsledku i s výše zmíněným chybějícím vnitřním tahem zní jak zpomalený Schelinger. Aleš Brichta se na prvním Zemětřesení vyrovnal s tímto úkolem nepoměrně líp a po svém.
K písňové posloupnosti a údajné kompletnosti víc jak 67-minutového alba: Na vinyl se, jak my starší víme, vešlo na začátku 80. let většinou maximálně 50, ale spíše 40 minut hlasité rockové hudby. Takže vyvstává otázka, co sem nepatří. Krom závěrečného Světlonoše s nešikovným textem Romana Zahrádky (který vystupuje jako spritus agens celého projektu) na Schelingerovu melodii, nalezenou na kazetě z jeho pozůstalosti a skladby Můžeš vejít, o které jsem už psal, to nejspíš budou písně Sen a Alchymista. Krom toho, že vyšly ve zvukově možná nejvydařenějších nahrávkách na Jirkově posmrtném singlu v roce 1981, prohlásil o nich v době vzniku prvního Zemětřesení v roce 1993 Milan Schelinger, že na albu být neměly. Ale mohly být jeho singlovou předzvěstí, takže tu nijak neobtěžují, ačkoli úrovni originálů se zdaleka nepřibližují.
Ke stylisticky nezvládnutému obsáhlému sleevenotu Romana Zahrádky, vytištěnému tak malým písmem, že na něj v bookletu CD málem potřebujete lupu, se snad ani nebudu vyjadřovat. Autor by možná udělal lépe, kdyby názory i domněnky v něm obsažené nějak důkladněji podložil. Zbývá zmínit dvě pozitiva Finále. Jedním je baskytara Doležala juniora, aspoň trochu se blížící hře Jana Kavaleho, jehož razantní pravačka spolu s Kubešovou kytarou a bicími Josefa Havlíčka dělala hard rock Schelingerovy a Čechovy kapely tak průrazným a unikátním. Druhým jsou samozřejmě samotné písně, které ani po víc jak 40 letech neztratily nic ze své síly.
P.S.: Pokud chcete slyšet materiál alba pohromadě v podobě dochovaných původních studiových i živých (byť ne právě nejkvalitnějších) nahrávek, najděte si na www.mixcloud.com můj mix s názvem Zemětřesení 1.
2,5 z 5 Miloš Latislav (psáno pro www.rockandall.cz)
11/29/2023
Vánoční koncerty legend českého progrocku v Brně
11/21/2023
Blue Effect: Křest reedice alba 33 a Nové syntézy živě v Lucerna Music Baru 11. prosince 2o23
11/18/2023
TELLEMARKK :: Koncert ze Staré synagogy v Plzni (2o1o)
This is Czech improvising group combining jazz with ethnic influences in the vein of Don Cherry or Ethnic Heritage Ensemble. They released very fine studio album in 2017 (available here).
tellemarkk - koncert ze staré synagogy v plzni
2. harlem 3.50
3. jen tak si lehnout do trávy 10.53
4. tanec skurut-hai 9.34
5. mámení 2.47
6. noc v maroku 6.54
pavel hrubý - soprano sax, bass clarinet, shells
tomáš reindl - tabla, cajon, didgeridoo, hang, percussion
dorota barová - cello, line 6, voice, percussion
as guest:
františek kučera - trumpet, flugelhorn, percussion
recorded live at old synagog, pilsen, may 12, 2010
self-released as cd-r
posted with group's permission
11/01/2023
ALTERNATiVA Festival, Praha, 3.-11.11.2o23
10/11/2023
Koncerty agentury Rachot v Praze, podzim / zima 2o23
- 17.10. Sál Pražské konzervatoře Aki Rissanen: Omniwerk Impressions (Finsko)
- 25.10. Jazz Dock Lakecia Benjamin (USA)
- 26.10. Palác Akropolis Cyrille Aimée (Francie / USA)
- 30.10. Punctum Ken Vandermark - Edition Redux (USA)
- 4.11. Palác Akropolis Timber Timbre (Kanada)
- 5.11. Palác Akropolis Rəhman Məmmədli (Ázerbájdžán)
- 7.11. Palác Akropolis Henry Now – Chris Cutler, Fred Frith, Tim Hodgkinson, John Greaves (UK)
- 15.11. Jazz Dock Steve Coleman (USA)
- 19.11. Divadlo Archa GoGo Penguin (UK)
- 21.11. Divadlo Archa Laurie Anderson with Sexmob: Let X=X (USA)
- 4.12. Palác Akropolis The Necks (Austrálie)
9/25/2023
ERiK TRUFFAZ přijíždí do Čech s novou kapelou a albem filmových melodií
9/15/2023
The Winery Dogs (Kotzen+Sheehan+Portnoy) v Brně a Praze
9/09/2023
JAZZ NEJTEK SELECTiON v Paláci Akropolis pokračuje
8/17/2023
RUiNS ALONE, Free Forms and other music delights in Brno
8/02/2023
JAZZ FOCUS >> British jazz archival releases 2o21-2o23 on Mixcloud
7/24/2023
Prague Music Performance uvede 1. 8. světovou premiéru multimediální opery Trillium X Anthonyho Braxtona
Skladatel, multiinstrumentalista, experimentátor a vizionář Anthony Braxton je považován za jednoho z nejvýznamnějších hudebníků, pedagogů a tvůrčích myslitelů posledních padesáti let. Festival Prague Music Performance nabídne 1. srpna 2023 v Centru DOX ve světové premiéře jeho multimediální operní projekt Trillium X. Na díle o čtyřech dějstvích pracoval Braxton pět let a zkoumá v něm témata metafyziky, mystiky i lidského vědomí a s hořkým sarkasmem i osvobozujícím humorem ostří na vysoce aktuální témata. Odhaluje temné vize budoucnosti, ať se týkají globálních katastrof, jaderných hrozeb či soužití robotů a lidí. Celková nálada Trillium X ale není v žádném případě tísnivá. Libreto je jako vždy mnohomluvné a vyžaduje od pěvců, kteří se vyjadřují stylizovanou každodenní řečí, značné hlasové mistrovství. Světová premiéra zazní v podání PMP Orchestra pod vedením Anthonyho Braxtona a jeho dlouholetého asistenta a dirigenta Rolanda Dahindena. Pěveckých partů se zhostí dvanáct mladých zpěváků, kteří mají zkušenosti s experimentálními projekty. V Praze bude uvedena opera jen jednou.
Tickets and English info at www.pmpif.org.
Na unikátním operním komplexu Trillium pracuje Anthony Braxton již od 90. let a lze jej bez nadsázky označit za životní dílo. Vytvořil celkem dvanáct mistrovských filozofických tříaktových oper, které umožňují vzájemné propojení. V Praze bude ve světové premiéře uvedena jeho část Trillium X. Trillium není základnou pro konvenční vyprávění příběhů ve smyslu klasické italské a německé opery. Neexistuje jediná dějová linie, posluchačům je předkládán víceúrovňový sled událostí. Braxton, který je i autorem libreta, dává nahlédnout do jedné primární roviny logiky (nebo asociací) a snaží se přenést diváka do vícenásobného vesmíru pocitů a jednotlivostí. Dílo je vystavěno spíše jako série dialogů založených na logických konstrukcích čtyř (nebo více) výjevů, v nichž postavy rozehrávají řadu scén nebo situačních detailů.
„Skutečnost, že za dirigentským pultem stojí Braxtonův dlouholetý souputník Roland Dahinden, je skutečným počinem. Zcela autonomně působící sólové nástroje, které jsou zpěvákům přiřazeny jako jejich alter ega, rovněž působí jako čirá rozkoš. Klavírní mezihry v podání Hildegard Kleeb, která je z Braxtonovy klavírní tvorby dobře známá, přinášejí další smyslové i duchovní vrcholy,“ vysvětluje Timo Hoyer, spisovatel a pedagog, který se dílem Anthonyho Braxtona dlouhodobě zabývá. Uvedení premiéry poslední a nejrozsáhlejší části Trillium L, která celý cyklus uzavírá, je plánováno na rok 2025 u příležitosti Braxtonových 80. narozenin.
„Považuji za velkou poctu, že si pro obě premiéry legendární Anthony Braxton vybral právě náš orchestr a festival,“ dodává zakladatel a ředitel Prague Music Performance Jan Bartoš.
Letos osmasedmdesátiletý Anthony
Braxton se díky svému vizionářství, ale i mentorství a inspiraci, které
zprostředkoval generacím mladých muzikantů, těší nejen v komunitě
experimentální hudby velké úctě. Jako saxofonista a skladatel prolomil nové
konceptuální i technické hranice americké jazzové a experimentální hudební
tradice. Svými vlastními hudebními počiny nebo jako člen organizace Association
for the Advancement of Creative Musicians (AACM) založené v Chicagu na konci
60. let, se zařadil po bok tak výjimečných improvizátorů, jako byli John
Coltrane, Ornette Coleman, Paul Desmond, Warne Marsch či Albert Ayler, ale i
skladatelů, jako byli Charles Ives, Harry Partch a John Cage. Kromě toho
rozpracoval vlastní koncepce techniky hry na nástroje, témbru, metra a rytmu,
vedení hlasů a nástrojového složení souborů, harmonie a melodie, improvizace a
notového zápisu do osobní syntézy těchto tradic s evropskou uměleckou hudbou
20. století, jejíž základy položili skladatelé jako Schönberg, Stockhausen,
Xenakis, Varèse a další.
Jeho rozsáhlé dílo nemá obdoby –
od raných počinů sólisty-průkopníka v pozdních 60. letech přes eklektické
experimenty na značce Arista Records v 70. letech, výjimečný kvartet 80. let až
po nedávné počiny jako je jeho cyklus oper Trillium a celodenní hudební projekt
založený na zvukových instalacích Sonic Genome Project. Jeho kapely – od malých
ansámblů ze 70. let až po ty současné – jsou považovány za ty nejinovativnější
své doby a jeho Creative Orchestra Music svedla dohromady odlišné proudy
amerických jazzových orchestrů, pochodových kapel a experimentální postupy s
tradicemi evropské klasické hudby a dala tak vzniknout naprosto jedinečnému
kompozičnímu stylu. Jeho pokračující a rozvíjející se hudební systémy za
posledních 15 let, včetně Ghost Trance Music, Diamond Curtain Wall Music,
Falling River Music, Echo Echo Mirror House Music a ZIM Music, sloužily jako
líheň pro některé z nejzajímavějších umělců současné generace. Braxton je
držitel mnoha ocenění, včetně Guggenheimova stipendia z roku 1981, MacArthurova
stipendia z roku 1994, ceny Doris Duke Performing Artist Award z roku 2013,
ceny NEA Jazz Master Award z roku 2014, a držitel čestných doktorátů z
Université de Liège (Belgie), New England Conservatory (USA) a stipendia United
States Artists Fellowship 2020.
Roland Dahinden
studoval hru na trombon, skladbu a dirigování v Musikhochschule v Grazu (Georg
F. Haas), dále na Scuola di Musica di Fiesole (Vinko Globokar), na Wesleyan
University v Connecticutu (Anthony Braxton, Alvin Lucier) a v Anglii na
univerzitě v Birminghamu (Vic Hoyland). Věnuje se mezinárodní koncertní
činnosti, vystupoval s mimo jiné s Anthonym Braxtonem, Milesem Davisem
nebo Hildegard Kleeb. Jako skladatel se podílel na výstavách se zvukovými
instalacemi, spolupracoval například s Inge Dickovou, Sol LeWittem aj. Jako
dirigent a trombonista se specializuje na interpretaci soudobé hudby a
improvizace/jazzu, speciálně pro něho složili hudbu skladatelé Anthony Braxton,
John Cage, Bernhard Lang, Alvin Lucier, Christian Wolff aj. Od roku 2021 je
hlavním dirigent PMP Orchestra. V roce 2005 bylo jeho CD Silberen
americkým časopisem The New Yorker vybráno jako Top Classical Albums of the
Year.
PMP
Orchestra
byl založen v roce 2021. Mezinárodní soubor tvoří přední představitelé
experimentální a improvizační hudební scény (Radim Hanousek, Didrik Ingvaldsen,
Pavel Hrubý, Michal Wroblewski, George Cremaschi, Ian Mikyska, Andrea La Rose,
Elia Moretti a další). Idea souboru je založena na experimentálním hudebním
přístupu a nespoutané hudební tvořivosti. PMP Orchestra se zaměřuje na různé
formy řízené improvizace a kombinuje klasickou notaci s grafickými partiturami,
notované, aleatorické i zcela improvizované pasáže. Pod uměleckým vedením
Rolanda Dahindena hudebníci úzce spolupracují se skladateli a celosvětově
uznávanými hudebníky. Za dobu své krátké existence provedl PMP Orchestra
skladby renomovaných autorů, jako jsou Anthony Braxton nebo Roscoe Mitchell,
kteří při této příležitosti přijeli do Prahy. Přímo pro PMP Orchestra jsou také
každoročně objednávány nové skladby. V srpnu 2023 byl PMP Orchestra pozván na zahajovací večer Mezinárodní
letní školy v Darmstadtu, kde představí řízenou improvizaci na principu
Language Types Music Anthonyho Braxtona. V Darmstadtu také vznikne studiová nahrávka Braxtonovy opery Trillium X pro americké
vydavatelství New Braxton House.
Trillium X
Hudba: Anthony Braxton
Libreto: Anthony Braxton
Hudební nastudování: Anthony Braxton, Roland Dahinden
Dirigent: Roland Dahinden
Klavír: Hildegard Kleeb
Pěvecké obsazení: Andrea Pietrová, Eva Esterková, Anežka Matoušková, Jana Vondrů, Barbora Jirásková, Elmaz Mrkvičková, Štěpán Janoušek, Vojtěch Šembera, Michael Robotka, Aleš Janiga, Martin Kotulan, František Slíž
PMP Orchestra: Anna Romanovská, Anna Veverková,
Barbora Sulková, Jana Havláková, Anna Štěpánová, Vít Nermut, Adéla Hýková,
Tomáš Vilím, Ian Mikyska, Štěpán Drtina, Ondřej Holas, George Cremaschi, Petr
Tichý, Klára Pudláková, Didrik
Ingvaldsen, Jan Přibil, Jakub Gatěk, Jan Jirucha, Václav Kalivoda, Rod Paton,
Andrea La Rose, Katarína Turčinová, Antonín Soukup, Pavel Zlámal, Radim
Hanousek, Michal Wróblewski, Marcel Bárta, Martin Debřička, Jan Pudlák, Miloš
Kunc, Jan Bára, Vít Beneš, Adam Doucha, Dominika Kvardová, Mariana Jouzová,
Michal Grombiřík, Mikuláš Mrva, Vojtěch Drnek, Anežka Gebauerová, Vojtěch
Procházka, Elia Moretti, Martin Opršál, Martin Švec, Jan Chalupa, Anežka
Nováková
Timo Hoyer – přednáška od 16 hod
Timo Hoyer, autor knihy „Anthony Braxton – Creative Music“, ve své přednášce od 16 hodin v Centru DOX představí osobnost a dílo Anthonyho Braxtona a vysvětlí estetické principy jeho rozsáhlého operního projektu Trillium X. Přednáška je pro držitele vstupenek zdarma a zazní i s hudebními ukázkami v anglickém jazyce.