- 17.10. Sál Pražské konzervatoře Aki Rissanen: Omniwerk Impressions (Finsko)
Mimořádný finský klavírista Aki Rissanen zahraje novou hudební kompozici pro zcela unikátní nástroj - Omniwerk. Autorem nástroje je renomovaný finský stavitel cembal Jukka Ollikka, který spojil dva historické klávesové nástroje v jeden – Geigenwerk (neboli Viola Organista, původně vynález Leonarda da Vinciho) a Lautenwerk (klávesová loutna barokní éry, oblíbený nástroj J. S. Bacha). Pozoruhodná škála zvuků vzniká kombinací dvou manuálů s důmyslným systémem pásů, díky které může nástroj znít podobně jako cembalo i jako smyčcový orchestr.
- 25.10. Jazz Dock Lakecia Benjamin (USA)
Výjimečná jazzová saxofonistka Lakecia Benjamin přijíždí do Prahy se svým právě vydaným albem "Phoenix". Album produkovala Terri Lyne Carrington, držitelka několika cen Grammy, a obsahuje hvězdnou sestavu speciálně vybraných hostů: Dianne Reeves, Georgia Anne Muldrow, Patrice Rushen, Sonia Sanchez, Angela Davis a letos zesnulý Wayne Shorter.
- 26.10. Palác Akropolis Cyrille Aimée (Francie / USA)
- 30.10. Punctum Ken Vandermark - Edition Redux (USA)
- 4.11. Palác Akropolis Timber Timbre (Kanada)
- 5.11. Palác Akropolis Rəhman Məmmədli (Ázerbájdžán)
- 7.11. Palác Akropolis Henry Now – Chris Cutler, Fred Frith, Tim Hodgkinson, John Greaves (UK)
Unikátní návrat nejvýznamnějších postav rockové avantgardy
Henry Now volně navazují na Henry Cow, nejodvážnější kapelu hnutí Rock In Opposition, která zásadně ovlivnila tehdejší i tuzemskou alternativní scénu scénu a ve své době sdílela pódia s ranými Pink Floyd, Soft Machine či Cpt. Beefheartem. I když nepřímo ovlivnili mnoho hudebníků na obou stranách Atlantiku, jen málokdo se odvážil přímo napodobit jejich tvorbu, která dalece přesahovala kategorii hudební progrese. Z nekonečného výčtu jmen, se kterými členové Henry Now spolupracovali, vybíráme: The Residents, Bill Laswell, Robert Wyatt, Brian Eno, Iva Bittová, John Zorn, Laurie Anderson, Daevid Allen, Ensemble Modern nebo David Thomas.
- 15.11. Jazz Dock Steve Coleman (USA)
"Steve Coleman je dle mého stejně důležitý jako John Coltrane," tvrdí jazzový pianista Vijay Iyer. Během své padesát let trvající dráhy Steve Coleman detailně zmapoval cesty jazzové improvizace, její vztah k africkým kořenům i filozofickým konceptům. Ovlivnil dvě generace jazzmanů a byl jedním z iniciátorů hnutí M-base, které vzniklo v 80. letech v Brooklynu a vedle hudby zahrnuje i tanec a poesii. I když laické veřejnosti jeho zásluhy unikají, mezi jazzmany a odborníky se těší nejvyššímu respektu. Svá alba nabízí bezplatně ke stažení, velké úsilí věnoval jazzové osvětě, jeho týdenní workshopy v Jazz Gallery v New Yorku v letech 2004-2013 vstoupily do historie. Svůj muzikantský život strávil hledáním nových cest, které obohatily hudební svět. Jeho myšlenky, kdysi považované za nekonvenční a nepřístupné, se staly páteří současného jazzu. V Praze s ním vystoupí špičkoví spoluhráči, kanadský basista Rich Brown a americký bubeník Sean Rickman.
- 19.11. Divadlo Archa GoGo Penguin (UK)
- 21.11. Divadlo Archa Laurie Anderson with Sexmob: Let X=X (USA)
- 4.12. Palác Akropolis The Necks (Austrálie)
No comments:
Post a Comment