9/21/2012

Ještě jednou Sun Ra a Ibrahim Maalouf plus tradiční Free Jazz Festival v Praze

Takřka úplně mimo mainstream i stylotvorné trendy v jazzu 20. století, nebo spíš ve výrazném předstihu před nimi, byl od konce 50. let pianista, skladatel, mystik a kapelník, vystupující pod jménem SUN RA. Své orchestry, počtem členů většinou odpovídající menšímu bigbandu, nazýval variabilně například Cosmo Sun Arkestra, Solar Myth Arkestra, Astro-Infinity Arkestra a nebo prostě jen Sun Ra Arkestra. Kult slunce navazující na egyptskou mytologii a pojetí vesmíru jako většího celku, z něhož Sun Ra přišel do našeho světa jako návštěvník, jsou v jeho tvorbě všudypřítomné, stejně jako idea astrálního cestování. Za svůj původní domov Sun Ra označoval planetu Saturn a podle ní také pojmenoval své vydavatelství, fungující od poloviny 50. let. Alba jeho orchestru ovšem vycházela i na jiných značkách, spojených s jazzovou avantgardou - k nejvýznamnějším z mnoha desítek nahrávek patří The Heliocentric Worlds na labelu ESP-Disk (1965) a Space Is The Place na značce Blue Thumb, respektive Impulse (1972). Dávno předtím, než se to stalo módou, využíval Sun Ra ve své hudbě nejrůznější etnické perkuse, elektrické klávesové nástroje (elektrofonické varhany, elektrická piana a rané syntezátory) a řízenou kolektivní improvizaci, čímž dosahoval nových hudebních kvalit extatického charakteru.



Někteří z členů kapely došli širšího uznání i mimo Sun Ra Arkestra, ale většina z nich zůstala svému kapelníkovi věrna po většinu života. K pilířům sestavy patřili především saxofonisté John Gilmore, Charles Davis, Danny Thompson a Marshall Allen, od 70. let pak i zpěvačka a tanečnice June Tyson. Letos 88-letý altsaxofonista Marshall Allen přišel do orchestru v osmapdesátém a po kapelníkově odchodu z našeho světa v roce 1993 převzal vedení souboru. SUN RA ARKESTRA, v němž stále působí řada hráčů z dob předchozích (viz sestava na aktuální webu), začíná koncertem 26. září v pražském Paláci Akropolis evropské turné, při kterém zavítá ještě do Anglie, Německa a Holandska.

Pražské vystoupení Sun Ra Archestra pod vedením Marshalla Allena je součástí série Other Music, jejímž dalším dějstvím bude 2. října opět v Akropoli koncert šestičlenné sestava libanonského trumpetisty jménem IBRAHiM MAALOUF. Dvaatřicetiletý klasicky vzdělaný hráč žije už od raného dětství v Paříži a ve své hudbě mistrně propojuje arabskou hudbu se současným jazzem v celé jeho pestrosti i s postrockovými vlivy. Výsledek, zaznamenaný zatím na třech albech, je velmi dobře stravitelný, podobně jako tvorba dalšího ve Francii působícího trumpetisty Erika Truffaze. Na koncerty Ibrahima Maaloufa a Sun Ra Arkestra lze zakoupit zvýhodněnou dvojvstupenku, podrobnosti hledejte na webu pořádající agentury Rachot.



Mezi oba výše zmíněné koncerty letos vyšel termín pravidelného FREE JAZZ FESTiVALu, který proběhne 28. a 29. září v klubu Jazz Time. A shodou okolností se na něm představí berlínský oktet HELiOCENTRiC COUNTERBLAST, který se oddává hudbě Hermana "Sonny" Blounta, známého jako Sun Ra. Další atrakcí Free Jazz Festivalu je stejně jako vloni americký saxofonista a flétnista SABiR MATEEN, tentokrát ovšem v sólovém vystoupení (v sobotu) a v ad-hoc triu s předním českým kontrabasistou Jaromírem Honzákem a trumpetistou kapely Limbo Františkem Kučerou. Páteční program dopňuje italské trio PSAiCO BOP

No comments:

Post a Comment