~°°
-- Od Nové vlny se starým obsahem k experimentu dnes
/ From New Wave with Old Content to Experiment Today
Klub FAMU
Pátek 6.4. od 20:00
www.vonkova.cz Originální písničkářka, skladatelka, zpěvačka a experimentální kytaristka. Od 70 -tých let členka folkového sdružení Šafrán.
"Znát dávní pohané kytaru, hráli by na ní určitě jako Dagmar Andrtová-Voňková. Překotně trhavě, v touze vykřičet se, vytěsnit ze sebe žal i nezvladatelné emoce nebo naopak sotva slyšitelně, jemnými dotyky rozeznívat struny, jako když se trhá pavučina a kolébat tak sebe i své blízké, ale i právě příchozí. Bez jakýchkoliv pravidel, z hloubi své duše a v sounáležitosti s vlastním rozpoložením."
(vonkova.cz/ohlasy. php -- Jiří Moravčík, www.world-music.cz, 10. února 2004)
21:15 -- Oldřich Janota
www.oldrichjanota.com Oldřich Janota - písničkář, kytarista, zpěvák a experimentální hudebník, jedna z nejkultovnějších osobností a nedoceněný génius české hudební alternativní scény.
(vonkova.cz/ohlasy.
21:15 -- Oldřich Janota
www.oldrichjanota.com Oldřich Janota - písničkář, kytarista, zpěvák a experimentální hudebník, jedna z nejkultovnějších osobností a nedoceněný génius české hudební alternativní scény.
22:30 -- Dybbuk
ceskatelevize.cz/sp
Sobota 7.4. od 20:00
20:00 -- Mäkinen Závodný Hrubý
Esko Mäkinen – kontrabas; Zdenek Závodný – soprán, tenor a baryton saxofon; Michal Hrubý – klarinet, basklarinet, tenor saxofon. Radostný přístup k životu a hudbě.
21:00 -- Jaromír Typlt
www.typlt.cz „V jiných krajích by si řekli, že jsem asi z jiných krajů. Tady si řeknou, že jsem asi odsud.“
22:00 -- Jan Burian ml. - Lemurijské Kalifonie
Jednoduché souzvuky, pravěké etudy a variace. Dostat se skrz svébytné elektronické nástroje ke kořenům hudby. Jan Burian ml. - hudební skladatel a zvukový designer. Spolupracuje s různými divadelními tvůrci (Min Tanaka, Dotroep, Peter Schumann, Living Dance Studio Beijing…) a filmovými umělci (P.Koutecký, V.Švankmajer, M.Mareček…).
tytoalbacz.bandcamp.
kyklosgalaktikos.
23:00 -- Slávek Kwi artificialmemorytrace.
Miloš Vojtěchovský: Slávek Kwi - Zvukomalba a umělá stopa paměti
hisvoice.cz/cz/arti
Slavek Kwi - zvukový umělec, skladatel, arteterapeut a výzkumník. Narodil se v Československu, žije v Irsku. Ve své práci se zabývá fenomenologií vnímání, které tvoří naše pojetí skutečnosti. V posledních 30 letech studuje zvuková prostředí a elektroakustickou zvukomalbu. Komplexní zvukové situace skládá z terénních nahrávek, které prezentuje například formou subjektivních rozhlasových vysílání, “biografu pro uši”, nebo prostorových kompozicí pro multikanálové zvukové systémy. Věnuje se také tvorbě zvukových instalací, propojených s prostředím a někdy doplněných performancí. Zajímá ho volná hudební improvizace jako součást sociální praxe, využití prostoru, času a fyzických objektů jako potenciálních hudebních instrumentů. Spektrum jeho práce sahá od čistě hudebních až k mezioborovým projektům. Od 90. let vystupuje pod značkou Artificial Memory Trace. Jeho diskografie obsahuje desítky nahrávek vydaných na labelech po celém světě. Pracuje jako terapeut a vede zvukové dílny pro děti postižené autismem a Aspergerovým syndromem.
Neděle 8.4. od 20:00
20:00 -- Zabelov Group
www.zabelovgroup.com facebook.com/zabel
21:00 -- InPotens
Klávesy, hlas, šicí stroj, basa, kytara, elektronika, projekce.
22:00 -- Vlastislav Matoušek & Gadrew Way - Koan
www.gadrew-way.cz facebook.com/Gadre
Netradiční název netradičního smyčcového kvarteta. Neobvyklý přístup k interpretaci a neobvyklý hudební záběr. To je Gadrew Way!
Vlastislav Matoušek - etnomusikolog a hudební skladatel, autor mnohdy značně excentrických skladeb, často s účastí exotických nástrojů a elektroniky. S oblibou uplatňuje netradiční vyjadřovací prostředky a postupy.
cs.wikipedia.org/wiki/ Vlastislav_Matoušek www.musicbase.cz/sklad atele/619-matousek-vlastislav
23:00 -- Yamabushi bandzone.cz/yamabushi facebook.com/jamab usi/
23:00 -- Yamabushi bandzone.cz/yamabushi facebook.com/jamab
Yamabushi je projekt frontmana kapely Vlastislava Matouška, etnomusikologa, multiinstrumentalisty, absolventa a pedagoga HAMU, hráče na japonskou zenovou flétnu shakuhachi a originálního skladatele. Základ kapely tvoří písně, zpěv a vlastnoručně vyrobená baskytara Vlastislava Matouška v kombinaci s undergroundovou kytarou a unikátním archaickým zvukem elektrifikované niněry. To vše doplněno o elektronické efekty, industriální hluky a těremin.
+ postkoncertní improvizace ad libitum
:: Počátkem dubna 2018 bude spolek 108 Hz pořádat již druhý ročník festivalu, tentokrát pod názvem Alter 2018, jehož ambicí je prezentovat a popularizovat vzájemné interakce a inspirace mezi domácí alternativní hudební scénou a soudobou experimentální artificiální hudbou, zejména studentů a absolventů našich středních a vysokých uměleckých škol (konzervatoře, HAMU, JAMU, FAMU etc.). Tématem druhého ročníku je pokračování v prezentaci vývoje naší alternativní hudební scény od období perzekucí v důsledku článku Nová vlna se starým obsahem k experimentální a soudobé vážné hudbě 21. století.
Dlouhodobým cílem projektu je vytvořit v Praze festival pro systematickou prezentaci audiovizuálních umělců a souborů inspirujících se mimo jiné též postupy a principy soudobé experimentální artificiální hudby, který bude mapovat tyto přesahy od nejstarších projevů po nejnovější experimenty, ovlivněné zejména prudce se rozvíjejícími informačními technologiemi a s nimi spojeným rozvojem nových mediálních prostředků. ::
Festival je pořádán za finanční podpory Státního fondu kultury České republiky, Ministerstva kultury České republiky a Magistrátu hlavního města Prahy.
**********
Alter 2017 - Od Nové vlny se starým obsahem k experimentu dnes
21. - 23.4.2017 – Klub FAMU, Smetanovo nábřeží 2
Třetí dubnový víkend rozezní pražský Klub FAMU na Smetanově nábřeží vlny alternativní a experimentální hudby. Proběhne zde první ročník festivalu Alter (2017) s podtitulem „Od Nové vlny se starým obsahem k experimentu dnes“, jehož ambicí je prezentovat a popularizovat vzájemné interakce a inspirace mezi domácí alternativní hudební scénou a soudobou experimentální artificiální hudbou, zejména studentů a absolventů našich středních a vysokých uměleckých škol (HAMU, JAMU, FAMU etc.).
První ročník třídenního festivalu Alter, podpořený Státním fondem kultury, je zaměřen na zmapování vlivů artificiální hudby na naši alternativní rockovou scénu. Představí ve třech večerních koncertech vliv inspirací vážné hudby na tvorbu souborů hrajících různé podoby alternativní hudby od 80. let minulého století z období tzv. Nové vlny se starým obsahem. Dehonestující článek Nová vlna se starým obsahem, který v roce 1983 sepsal Jan Krýzl (pseudonym) a následně jej zveřejnil časopis Tribuna, je dodnes skvělou ukázkou pochybných novinářských praktik uplatňovaných u nás v dobách reálného socialismu.
Páteční večer zahájí ve 20:00 Petr Váša se svým originálním fyzickým básnictvím, dále vystoupí písničkář a nedoceněný génius české hudební scény Oldřich Janota, duo Jan Burian a Jaroslav Kořán a skupina Máma Bubo, legenda pražské alternativy, kombinující novou vlnu, art a space rock i novoromatickou hudbu. Uvedené kapely se evidentně ve své tvorbě inspirovaly principy minimal music, aleatorními postupy a některými dadaistickými prvky, které ve svých kompozicích využíval např. John Cage.
V dalších dvou dnech se představí kapely raných 90. let, kdy se alternativní scéna mohla poprvé svobodně inspirovat zcela bez limitů. To se projevilo novými hudebními experimenty, zahrnujícími např. pomůcky k vydávání akustických i elektronických hluků (noise music), další elektronické hudební nástroje, jako je revival tereminu etc., nejrůznější kombinace s akustickými nástroji z oblasti folklóru, etnické hudby, ale i klasickými ustálenými hudebními druhy, jakými je například smyčcový kvartet. V sobotu 22. dubna vystoupí od 19:00 Richter & syn + Bharata Rajnošek, dále Radomil Uhlíř & MCH3 (Mikoláš Chadima a spol.), Surfin' Bazooka a slovinský noiser Lifecutter.
Závěrečný nedělní večer bude patřit nejnovějším inspiracím z vážné hudby, jako jsou programy pro živou počítačovou elektroniku, hudební aplikace na tabletech etc. To zpravidla nechybí v dílech nejmladších hudebníků, kteří se často inspirují mimoevropskou hudbou, z experimentálních skladatelů 20. stol. např. myšlenkami K-H. Stockhausena, Steve Reicha a minimal music, Johna Cage, spektralismem a rozšířením hudebních prostředků v důsledku IT a multimediální revoluce. Večer bude zahájen představením projektu Phaerentz, Vlastislav Matoušek představí Ententyon pro hlas, shakuhachi, elektroniku a smyčcový kvartet Gadrew Way, alternativní rock s elektronikou a industriálními prvky zahraje soubor Yamabushi a Tomáš Reindl uvede svůj sólový multiinstrumentální projekt Omnion.
Závěr každého ze tří festivalových dní bude patřit improvizované hudbě z řad spřátelených hudebníků a festivalových příznivců, kdy se dají očekávat nejrůznější hudební dobrodružství a překvapení. Festival Alter 2017 pořádá hudebně-osvětový spolek 108 Hz (čti: 108 herců), jehož cílem je všestranně podporovat provozování a prezentaci skladeb artificiální a alternativní hudby, která je z nejrůznějších důvodů považována za příliš nekonvenční, experimentální, či nestandardní, vymykající se běžné praxi koncertního provozu, a tudíž je hrána zřídka nebo vůbec.
Facebook event
No comments:
Post a Comment