V pražském Paláci Akropolis krom koncertů v hlavním sále už nějaký čas funguje série JAZZ NEJTEK SELECTiON pod kuratelou pianisty, klávesity a skladatele Michala Nejtka(NTK, Michal Nejtek Trio, Face Of The Bass, Limbo Electro-Acoustic, Kollerband, Michal Pavlíček + Trio a další). Zde je program několika nejbližších pondělních večerů, které můžete zažít v Divadelním Jazz Baru Paláce Akropolis:
Nově vzniklé kvarteto české trumpetistky, skladatelky a dirigentky Štěpánky Balcarové vystupuje momentálně s programem Emotions. Jedná se o pásmo osmi skladeb, z nichž každá je inspirována jednou ze základních lidských emocí (radost, důvěra, strach, znechucení, překvapení, smutek, vztek, očekávání). Dalšími členy kvarteta jsou jazzmani z Polska a z České republiky, které posluchači mohou znát např. z předposledního Štěpánčina alba Life and Happiness of Julian Tuwim. Album Emotions vyjde v létě 2o24 u vydavatelství Animal Music.
Štěpánka Balcarová – trumpet, flugelhorn Nikola Kołodziejczyk – piano Jaromír Honzák – double bass Grzegorz Masłowski – drums
ANNABELLE PLUM + ŽANETA VÍTOVÁ -- 17.04. 20:30
Annabelle Plum a Žaneta Vítová hrají originální hudbu pro experimentální hlas a akordeon. Jejich hudba je naplněna zvláštní zvukomalebnou poetikou, která se vine mezi každodenními událostmi a intenzivními emocemi. Jejich tvorbou se prolínají komponované části s volnou improvizací. Duo užívá rozšířených technik hry na své nástroje a čerpá inspiraci jak z evropských tradic, tak z vlivů světové hudby.
Zpěvačka Annabelle Plum má hlasový rozsah od sopránu po neobvyklé hloubky ženského kontraaltu v široké škále barev. Akordeonistka Žaneta Vítová nachází své kořeny v jazzu a soudobé hudbě. Mimo tento projekt mají Plum i Vítová své vlastní sólové kariéry a vystupují s renomovanými orchestry a soubory v České republice i mimo ni. Jejich podmanivá vystoupení vtahují posluchače do neznámých světů, kde v harmonii koexistují ženská křehkost a nespoutaná divokost.
Jejich debutové album Interference vyšlo v roce 2021 na Ma Records.
TONGU -- 24.04. 20:30
Hudba kapely Tongu vyrůstá z rozličných kořenů, které se vzájemně – pomocí notné dávky improvizace – proplétají do nových struktur. To, co vzniká, je živoucí hmotou, zatím neidentifikovatelným útvarem, šlachovitým orgánem omotávajícím mysl i srdce (TONGU). Co přijde, nevíme. Antény jsou nastraženy. Kdo má uši, slyš.
Martin Debřička – saxes Jan Jirucha – trombone Michal Nejtek – piano, synths Jan Bára – guitar Luan Gonçalves – double bass, bass guitar Jan Chalupa – drums
PAVEL ZLÁMAL & PQ -- 01.05. 20:30
Formace progresivních jazzmanů dnes již rozesetých po různých koutech Čech a Evropy (Brno, Praha, Helsinki, Basilej), původně vzniklá na půdě dynamického prostředí brněnské Janáčkovy akademie múzických umění. Svébytný autorský repertoár, přímočará a energická interpretace, intenzivní hudební výpověď upomíná na inspirace The Bad Plus nebo Johna Zorna. V roce 2018 vydalo své debutové album s názvem Tyče nevyhnutelné (Championship Music), za které obdrželo 3.místo v anketě ČRo JAZZ Česká Jazzová sklizeň 2018. Debutové album obsahuje skladby lídra seskupení Pavla Zlámala, jimiž se nahrávka řadí spíše k současnému modernímu jazzu. Jisté nevyhnutelné přesahy za tento rámec pak poukazují všeobecně na Zlámalův nezkrotitelný přístup k tvorbě, a který de facto reprezentuje i jeho životní krédo. Kapela vydala na sklonku roku 2020 svou druhou desku (dvojalbum) Anchors & Hearts u vydavatelství Ma Records.
Pavel Zlámal – tenor sax Martin Konvička – piano Juraj Valenčík – double bass Václav Pálka – drums
Paul Batto – kytara, zpěv, Robert Christian – kytara, Ondřej Kříž – klávesy
Slovinec Paul Batto je opravdovou stálicí na evropské bluesové scéně. Přestože má kořeny v tradičních žánrech blues, soulu a gospelu, vzpírá se veškerým kategoriím, rád mísí různé hudební vlivy a vyhýbá se stylovým nálepkám. Jeho nové trio je nejlepší kapela, kterou kdy měl…
Brian Charette (USA) – hammond, syntezátor, Libor Šmoldas (CZ) – kytara, Tomáš Hobzek (CZ) – bicí
Skvělý soul jazz z New Yorku v podání jednoho z nejlepších hammondkářů na světě, pana Briana Charetta a jeho dvou českých spoluhráčů. Jejich hudba v sobě spojuje hloubku a inteligenci moderního jazzu s dravostí pouličního funku z Harlemu. Charette spolupracoval mimo jiné s Joni Mitchell, Chakou Khan, Cindy Lauper a Michaelem Buble.
Harald Kräuter – saxofon, zpěv show, Thomas Vigl – kytara, basa, zpěv, show
Vynikající live show, kterou je nutné zažít osobně! Saxofonista legendárních Tres Hombres Harald Kräuter a jeho projekt Sax & Crime, který lze zběžně označit jako jazzový šanson. Projekt stojí na kombinaci neuvěřitelného koncertního nasazení, rapu, jazzu, reggae, kabaretu, parodie ikon světového rocku a šansonu včetně špetky sebeironie.
Návštěvníci všech koncertů jarní série Jazz & Blues Brno 2o23 ve věku do 30 let platí pouze dobrovolné vstupné! Taktéž všichni, kdož se prokáží ukrajinským pasem (zde bez věkového omezení).
Album Pseudemokritos nahrály tři výrazné osobnosti ze světa rocku, jazzu a blues - Mikoláš Chadima (saxofony, kytara, elektronické bicí, syntezátor a zpěv), Peter Binder (kytara) a Alexej Charvát (baskytara). S živými bicími jim sekunduje Daniel Charvát, na housle pak Dáša Valentová, která je známá ze světa vážné hudby. Pseudemokritos je Chadimovo autorské album, avšak díky razantní Binderově kytaře a zemité baskytaře Aleše Charváta zní podstatně jinak, než protagonistův MCH Band. Hutnou atmosféru nahrávky z Charvátova studia Svengali umocňují texty Ivana Wernische a Pavla Herota i obal s obrazem Věry Novákové, nazvaným „Po konci světa“. Pseudemokritos vyšel v roce 1996 na CD a kazetě, tato edice je však již dlouho rozebrána. Nyní vychází poprvé na vinylu k Chadimovým sedmdesátinám. Remastering Miroslava Chyšky již ocenili i odborníci, zabývající se audiofilskými nahrávkami. Album je opatřeno dvojitou vsádkou s dokumentací a fotem, texty písní a životopisy umělců v českém i anglickém jazyce.
CHADiMA & FAJT - Průhlední lidé
Na počátku Průhledných lidí bylo improvizační setkání bubeníka Pavla Fajta a saxofonisty, kytaristy a zpěváka Mikoláše Chadimy v Antverpách počátkem 90. let. Přestože jejich kapely MCH Band a Pluto netrpěly nedostatkem zájmu, oba se dohodli na další spolupráci a výsledkem bylo v roce 1998 dnes už kultovní album Průhlední lidé, které tehdy vyšlo na CD a kazetě. Autorsky se na něm podíleli oba protagonisté, texty jsou v drtivé většině dílem Ivana Werische. Na baskytaru a didgeridoo zde hostuje Fajtův spoluhráč z Pluta Tomáš Fröhlich, Pavel Fajt při nahrávání využil také groovebox a elektroniku, Mikoláš Chadima přidal klávesy a sirény. Někteří hudební publicisté hovoří i dnes o nejzdařilejší kolekci obou umělců. Znovuvydání alba na vinylu je v souběhu s životními jubiley obou umělců. Původní, už tak výborný zvuk nyní s mimořádným citem vytříbil Miroslav Chyška a nahrávka jeho zásluhou odkrývá dříve jen tušené detaily a přehledný zvukový prostor. Původní transparentní obal CD vytvořili Karel Haloun a Luděk Kubík, kteří souhlasili s jeho modifikací pro LP. Vydání je opatřeno dvojitou vsádkou s dokumentací a fotografií, texty písní a životopisy umělců v českém i anglickém jazyce.
BRABENEC / KOMÁREK / TOPOL / OPLiŠTiLOVÁ / KARAFIÁT / BRABEC - Konec léta
Slavné album Vratislava Brabence a jeho přátel z roku 1995 vyšlo poprvé na vinylu jako dvojalbum. Autorský projekt saxofonisty The Plastic People Of The Universe vznikl v roce 1995. Vráťa tehdy přijel z kanadského exilu, ihned vydal sbírku svých textů a chtěl realizovat také hudební album. V Kanadě se seznámil s kytaristou Joe Karafiátem (Joe Carnation, Plastic People) a s Janem Komárkem, divadelním choreografem a režisérem, který založil v Torontu divadlo Sound Image Theatre. Soubor pro realizaci vznikl během několika dnů – k výše jmenovaným přibyli bubeník Plastic People Jan Brabec, Filip Topol z Psích vojáků s klávesami a Petra Oplištilová na cello. Po dvou jamovacích zkouškách se sestava odebrala do studia a během několika dnů vznikla nadočekávání dobrá nahrávka. Brabenec ji opatřil texty a svým nezaměnitelným hlasem a ještě než album vyšlo, odjel zpět do Toronta.
Po vydání píše z Kanady: „Vyšlo to dobře! Možná bych dnes některé věci předělal nebo udělal jinak, ale po bitvě je každej generál… konečně jsem se odpoutal od tý tzv. „legendy“, i když tam někdo může slyšet to proklatý dědictví starejch PPU.“
Po 26 letech vychází Konec léta jako 2LP. K původním skladbám přibyla jedna navíc: jmenuje se Praha a nahrál ji Joe Karafiát ve svém domácím studiu v Kanadě už v roce 1985. Přimíchal tehdy do své fantazie kytar a automatických bicích Brabencův saxofon tak, že zní melancholicky i zlověstně s gradujícím napětím, které se náhle s koncem skladby hroutí a umírá. Praha jakoby svou náladou předznamenala Konec léta, který přišel o deset let později. Rozkládací obal reedice je vybaven texty v češtině i angličtině a sleevenotem, každá strana LP má svou originální etiketu.
BAD BEEF HAT - Uzdravením k zešílení
Volné hudební sdružení Bad Beef Hat bylo ojedinělou formací, která v tuzemsku reflektovala tvorbu amerického avantgardního umělce Don Van Vlieta známého pod uměleckým jménem Captain Beefheart (1941-2010). V kapele hráli členové skupin Psí vojáci, Ženy, Plastic People, OZW, Terra Ignota, M.I.O.S., MCH Band a dalších, jako spíkři se střídali Radomil Uhlíř (Dvouletá fáma) a Martin Záchod Choura (Ženy). Hudba nebyla nijak složitá, téma přinesl autor na zkoušku a kolektivně bylo pak dotvořeno. Přesto vzniklo několik silných věcí jako třeba Král ve žlutém hávu nebo Švejkovskýho bloues. Vedle toho kapela produkovala i čistě happeningové záležitosti. V Bad Beef Hat se střídalo zhruba 15-20 lidí, dnes už to nespočítá ani sám zakladatel Zdeněk Hmyzák Novák. Jisté je, že na koncertech, kterých bylo v letech 1989-1990 kolem dvaceti (včetně jednoho výjezdu do Holandska), měla skupina velmi bytelný zvuk - několik kytar, několik saxofonů, trubka, rytmika podpořená perkusemi, a v neposlední řadě Hmyzákův chraplavý zpěv a různé frkačky a troubítka. A aby bylo i na co koukat, vystupoval pan Hmyzák v osobitém kroji, který sestával z velkých hokejistických trenýrek, gumové vesty, někdy i holínek, ale především z funebráckého klobouku opatřeného zlatými křidélky, která se pohybovala podle toho, jak zpěvák tahal za provázek skrytý pod kabátcem! Album je sestaveno s živých nahrávek a vyšlo v limitované edici 300 kusů barevného vinylu.
TELEX - Punk Radio (Best Of)
TELEX se původně jmenoval Novodur a vznikl ve Strakonicích. Chlapíci, kteří řezali do kytar a křičeli, co všechno je štve, nehleděli na punkovou módu kohoutů, čír a řetězů. Na první pohled více máničky než pankáči, spolehlivě překvapovali hustým nářezem čistokrevného punku první generace. Poté, co StB ukončila činnost Novoduru, přejmenovala se parta na Telex a jela dál. Texty ještě zhoustly, prvotní epigonství Sex Pistols a Exploited se přerodilo do vlastních nápadů a nabyté muzikantské zručnosti. Kolem roku 1989 už měl Telex solidní popularitu po celé republice, a protože StB měla úplně jiné starosti, kapela přežila i do nové doby. Po příznivcích kolovala demonahrávka Řeznickej krám, skupina však v první polovině 90. let některé věci z tohoto syrového demáče nahrála v českobudějovickém rohlasovém studiu znovu a doplnila je dalšími veselými kousky. Vzniklo album Punk Radio, které bylo vyhledávaným artiklem v době rozjíždějícího se kapitalismu. Punk Radio je nyní dostupné na CD i LP s krásně zpracovaným vniřním obalem.
N.V.Ú. - 14 dní
Menší města za totáče fakt nebyla pěkná. Nejen vzhledově, ale také tím, že se tu nic nedělo. Někteří mladí zoufalci tedy brali věci do svých rukou. V polovině 80. let se na novobydžovsku objevila nejprve skupina Manichinace, která se zakrátko změnila v Kmitací Adaptér. Po dvou letech provozu se Adaptér změnil na N.V.Ú. (Nepřichází v úvahu). To bylo v roce 1988, N.V.Ú. začali hrát hustěji a na nic se nikoho neptali. Samozřejmě se rychle rozkřiklo, že tady je kapela, která se s tím nemaže, občas někde zahraje, a jejíž energii stojí za to absorbovat. N.V.Ú. vede od počátku Štěpán Málek, zpěvák a výtvarník, dnes známý především ve světě soch, obrazů a grafiky. Základní posaz skupiny tvořil na albu 14 dní ještě sólový kytarista Van Lahven a bubeník Eros, rytmický kytarista Lišoun a basista Sodovkář, ačkoli se poslední dvě nástrojové pozice později proměňovaly. Kapela se z počátku nevymezovala vizuálně punkově, ale s punkem je spojovala snaha hrát zběsilou muziku s otevřenými texty. Album 14 dní je prvním studiovým výtvorem N.V.Ú., kterému předcházely dva slavné demáče, a vyšlo na jaře 1994 na CD a kazetě. Obsahovalo patnáct skladeb, z nichž byly pro aktuální vydání na vinylu tři vynechány a nahrávka byla jemně remasterována. Původní obal s užitím grafiky Štěpána Málka byl pro LP upraven. LP obsahuje vnitřní obal s texty a fotem. Za zmínku stojí zvuk kapely, ne nepodobný skupině OZW. N.V.Ú. se totiž s OZW setkali naživo a byli jejich hustým rachotem nadšeni!
ŠANOV 1 - Acid Mouse + Stejný krysy jako kdysi
Acid Mouse patří ke stěžejním albům teplických punkýšů Šanov 1. Původně vyšlo v roce 2002 na CD, nyní se poprvé objevuje na LP! Šanov 1 je patrně nejdéle hrající punkovou kapelou u nás. Vznikl v roce 1987 jako ortodoxně punkové seskupení a svůj styl neopustil dodnes. Album Acid Mouse znamenalo comeback skupiny po sedmileté odmlce. Kapela tu hraje citelně razantněji než kdysi s přesahy do tvrdších žánrů a ve dvou písních koketuje s tehdy novými hudebnímu technologiemi prostřednictvím hostujícího Moimira Papalescu.
Šanov 1 pocházejí z Teplic a dali si název podle místní vilové čtvrti, které se za první republiky říkalo Malá Paříž. K původní sestavě se po roce připojil Radovan Šantrůček, který je dodnes duší i motorem kapely. Jeho melodie, texty i vokál jsou pro kapelu charakteristické. Přes časté personální změny a všechny módní vlny drží Šanov stále hrdě vztyčenou punkovou vlajku. Na vinylu je nyní k mání i jejich album Stejný krysy jako kdysi z roku 2004. LP jsou vybavena vsádkou s texty a fotografiemi.
Další info a prodej včetně titulů dalších labelů nawww.blackpoint.cz
V rámci série Jazz & Blues Brno 2o23 vystoupí v sobotu 11. března ve Staré pekárně londýnské bluesrockové trio THE DAYBREAKERS, které v poslední době stoupá na ostrovní scéně prudce vzhůru.
V Británii mají pánové vtipnou přezdívku Černí Beatles.
Vezměte blues a soul z amerických tančíren 60. let, přidejte drsnost Thin Lizzy, oprsklost The Clash a zpěvnost Creedence Clearwater Revival a máte předtavu jak The Daybreakers znějí. Jejich koncerty chodili obdivně zažívat třeba Jeff Beck nebo Jimmy Page. Trio vychází ze zlaté éry ostrovního rocku 60. a 70. let a jejich svěží a neotřelý pohled baví fanoušky v klubech ve Velké Británii, v Evropě i v Americe. Kapelu tvoří kytarista a zpěvák Aidan Connell, baskytarista Conor Cotterill a bubeník Neil Burton. Na brněnský koncert platí do 25. února zvýhodněné vstupné 180 Kč při objednávce přes e-mail sveda.art@seznam.cz.
The Daybreakers začínají své letošní turné 24. února v Londýně, a pak hned odjíždějí do ČR, kde zahrají 27.2. v Karlových Varech, 28.2. v Bílině, 1.3. ve Varnsdorfu, 2.3. v Mostě, 3.3. v Plzni, 4.3. v Černošicích, 6.3. v Humpolci, 7.3. v Žatci, 8.3. v Rožnově pod Radhoštěm, 9.3. v Přerově, 10.3. v Holešově, 11.3. jak výše psáno v Brně a 12.3. ve Valašském Meziříčí. Třeba si zdejší publikum podmaní tak, jako to Londýnské...
Už v neděli 26. února se ve Staré pekárně představí trio americké zpěvačky a pianistky CHAMPiAN FULTON, která je považována za jednu z nejnadanějších ryze jazzových hudebnic své generace. Po přesídlení z rodné Oklahomhy se prosadila v nejlepších newyorských jazzových klubech a zároveň po mnoho let dojíždí z USA na rozsáhlá evropská turné, pro která si vytvořila stabilní mezinárodní trio. Tvoří ho italský kontrabasista Lorenzo Conte a rakouský bubeník Joris Dudli. Letos v dubnu Champian Fulton vyjde její už šestnácté album, živá nahrávka Meet Me at Birdland.
Návštěvníci všech koncertů jarní série Jazz & Blues Brno 2023 ve věku do 30 let platí pouze dobrovolné vstupné, totéž platí pro všechny, kteří se prokáží platným ukrajinským pasem (zde bez věkového omezení).
FAUN je dobrodružný hudební projekt, který hledá průniky mezi hudebními žánry jako je ambient, drone music, noise (živá) electronics, experimentální jazz, avant-pop a improvizovaná hudba – to vše třetí dubnový víkend obsadí velkou a malou scénu brněnského divadla Husa na provázku.
Jan Lichý: -- “FAUN pro mě představuje ohromnou dramaturgickou výzvu. Program festivalu sestavujeme společně s Radimem Hanouskem, a i když nás oba spojuje zápal pro nekonvenční hudbu a zvuk, každý pocházíme z výrazně odlišného hudebního prostředí a máme jiné hudební preference. Dramaturgie festivalu proto byla složitým a časově náročným procesem, který spočíval hlavně v hledání průsečíků našich hudebních světů ve snaze sestavit lineup, který bude i přes žánrovou roztříštěnost dostatečně soudržný a bude dávat smysl nejen nám, ale i festivalovým návštěvníkům.
Tomu odpovídá i pestrý výběr interpretů. Festival mimo jiné uvede v Berlíně usazeného íránského perkusionistu Mohammada Rezu Mortazaviho, který předvede svou jedinečnou hráčskou virtuozitu na tradiční íránský buben tonbak a českému publiku se představí po téměř deseti letech. Dále kolumbijskou skladatelku a vzděláním geoložku Lucrecii Dalt, která do Brna dorazí ve tříčlenném složení a zahraje skladby ze své loňské avant-popové desky ¡Ay! nebo norského zvukového umělce Deathproda, legendu drone a dark ambient scény, která představí své zbrusu nové album Compositions.
Věřím, že právě tato žánrová rozkročenost je největší předností FAUNa. Předpokládám totiž, že fanoušek experimentální hudby, který si na festival najde cestu, bude natolik otevřený, aby si užil drone elektroniku stejně jako vystoupení noisové improvizační kapely. V tomto ohledu má festival velký potenciál obohatit hudební svět těch, kteří za námi třetí dubnový víkend do Husy dorazí.“
Radim Hanousek: ― “Role dramaturga festivalu FAUN mi byla nabídnuta coby jazzovému znalci a aktivnímu jazzovému hudebníkovi. Ovšem definovat jazz v dnešní crossoverové době není snadné. Stále existuje silný proud vycházející z americké tradice, ale dnešní jazzová scéna také nabízí obrovské množství hudby, postavené na zcela jiných principech. Jazz se rozpustil v hudebním vesmíru, spojil se přirozeně se soudobou vážnou hudbou, elektronikou, tradiční a etnickou hudbou, taneční hudbou, minimalismem. Zcela výjimečný a proslulý svým specifickým zvukem je skandinávský a především norský jazz. Na festivalu FAUN, který má v hlavičce Explorations in Sound, tedy v žádném případě nečekejte jazzový mainstream, ale skutečnou originalitu na hony vzdálenou běžným představám o jazzu.
Zvukovou lahůdkou z norských zástupců je hudba ansámblu jednoho z nejvýznamnějších norských hudebníků mladší generace Christiana Wallumrøda či spojení velmi osobitého saxofonového virtuosa Rolfa-Erika Nystrøma se zpěvačkou Julianou Venter pocházející z jižní Afriky, jejíž žánrové rozpětí sahá od barokní hudby přes africkou a východní hudbu až po noise. Zástupcem nastupující norské jazzové generace je Andreas Røysum, který se představí se svým rezidenčním festivalovým projektem, zahrnujícím norské a české hudebníky. To nejlepší z avantgardy, noise, feedback music a nekompromisního přívalu hudební energie nabídnou americký supersaxofonista Ulrich Krieger, rakouské trio M. A. D. a francouzsko-italské trio ABACAXI. Je skutečně na co se těšit!”
FAUN ENSEMBLE: originální dílo norských a českých umělců
Festivalový residenční projekt je jedinečnou příležitostí pro vybrané norské a české umělce vytvořit pro festival FAUN zcela nové a originální dílo. Autory kompozic jsou Andreas Røysum a Radim Hanousek.
Oba do ansámblu vybrali hudebníky, se kterými dlouhodobě spolupracují. Provedení zazní vedle faunovské premiéry i v norském Oslu.
Do FAUN ENSEMBLE pozval Andreas Røysum tři významné představitele progresivní skandinávské scény.
Naprosto originální saxofonistka a skladatelka Signe Emmeluth vede vlastní projekty Amoeba a Owl, skládá hudbu pro věhlasný Trondheim Jazz Orchestra a aktivně spolupracuje s takovými jmény jako Paal Nilssen-Love, Ole Morten Vågan, Han Bennink, Paul Lytton a Tony Buck.
Kontrabasista a výtvarník Christian Meaas Svendsen vede vlastní kvintet Nakama a je klíčovým hráčem v mnoha souborech, které vede skandinávská bubenická hvězda Paal Nilssen-Love.
Perkusista a skladatel Jan Martin Gismervik je pověstný svou kreativitou a hudební empatií. Působí v kapelách Monkey Plot, Torg, Oker, O, PGA.
Klarinetista, skladatel a hudební organizátor Andreas Røysum ve své hudbě mísí jazz, soudobou hudbu i znalosti ze studia indické klasické hudby, marocké súfi trance hudby a lidových hudebních stylů z Řecka, Turecka a Skotska. Kromě svých projektů - 13členného ansámblu, Marthe Lea Band, Miman nebo Nakama spolupracuje s hudebníky jako Alexander Von Schlippenbach, Mats Gustafsson, Tristan Honsinger a Paal Nilssen-Love.
Pro residenční Faun Ensemble napsal Røysum skladbu TELL, která je inspirována norským akrobatem Tellem Teigenem, pro něhož Røysumův dědeček pracoval. Dílo zkoumá pohyb a rovnováhu skrz harmonický prostor, melodické figury a variace textur.
Radim Hanousek vybral do residenčního ansámblu hudebníky ze svého projektu Dust in the Groove, který zcela otevřeně mísí soudobou hudbu, experimentální jazz a improvizaci.
Ve své skladbě FAUN Hanousek pracuje s tématem bytosti Fauna, jeho bájnými fyzickými i povahovými vlastnostmi, historickou spojitostí s řeckým Satyrem a dalšími mytologickými bytostmi. Kompozice využívá zkušeností všech residenčních hudebníků se soudobou hudbou, jazzem i improvizovanou hudbou a interpretům ponechává velkou odpovědnost za zvukovou kreativitu.
Operní sopranistka Jana Vondrů se v současné době pohybuje především na poli soudobé a experimentální hudby. Spolupracuje například s Filharmonií Brno, Brno Contemporary Orchestra, Ensemble Opera Diversa.
Akordeonistka Žaneta Vítová tvoří s Janou Vondrů pilíř tria CONTriology, působí v experimentálním duu se zpěvačkou a hlasovou performerkou Annou Matvia, spolupracuje s Pražským improvizačním orchestrem, Operou Národního divadla Brno, Operou Diversa a Hausoperou.
Trumpetista Jan Přibil hraje jak soudobou hudbu (ansámbl Lichtzwang), tak i moderní jazz (Concept Art Orchestra, Cotatcha Orchestra).
Radim Hanousek se hudebně zaměřuje na různé podoby improvizace, intermedialitu a projekty na pomezí jazzu a soudobé vážné hudby a to jako interpret (saxofonista a basklarinetista) i jako autor a pedagog. Jako improvizátor spolupracuje s mnoha umělci z celé Evropy. Již 10 let vede vlastní projekt Dust in the Groove a je aktivním členem mezinárodních ansámblů NOCZ a Prague Music Performance Orchestra.
FAUN ENSEMBLE:
Andreas Røysum – clarinets, flute, composition Signe Emmeluth – alto sax Christian Meaas Svendsen – double bass Jan Martin Gismervik – percussion Radim Hanousek – bass clarinet, baritone sax, composition Jana Vondrů – voice Jan Přibil – trumpet Žaneta Vítová – accordeon
Highly talented Slovak singer, songwriter and multi-instrumentalist Eniesa released her fifth album Arya's last autumn. After Jablko (2o2o), a collaboration with Čechomor singer Franta Černý, which was sung in Czech and Slovak, new collection is exclusively in English. Eniesa plays mostly acoustic guitar here, supported on various tracks by drummers Michal Fedor, Josef Zima and Marcel Buntaj, steel guitar and violin player František Jano, Bill Barrrett on harmonica, Luboš Malina on banjo, Yaahn Hunter on piano and Hammond organ, Ján Bogdan on cello, Pavol Jeňo on trumpet, piano, electric guitar, bass and vocals, vocalists Aaron Brooks and Yulien Z'Orman and her baby daughter Naelin.
You can hear most of songs from new album in this live on radio studio concert.
Brněnská legenda československého progresivního rocku letos slaví 55 let od svého vzniku v roce 1968 pod názvem Progress Organization.
Hlavní narozeninové koncerty:
20. března Lucerna Music Bar, Praha
22. března KC Semilasso, Brno
14. dubna Garage, Ostrava
V repertoáru můžeme čekat ukázky z nejranější tvorby, narozeninový playlist bude zohledněn i na ostatních klubových koncertech v průběhu roku. Po čtyřech letech od vydání koncepčního alba Tulák po hvězdách už pětice také pracuje na jeho následovníku a něco nového pravděpodobně zazní i na výročních koncertech. Stabilní sestavu kepely dnes tvoří Pavel Váně (kytara, zpěv), Zdeněk Kluka (bicí, zpěv), Roman Dragoun (klávesy, zpěv) a Miloš Morávek (kytara), na baskytaru bude na většině koncertů hrát Dalibor Dunovský (ze sestavy Progres / Pokrok), na některých se objeví i zakládající člen Progress Organization, baskytarista a zpěvák Emanuel Sideridis.
Zde můžete číst můj obsáhlý článek k 45 letům Progres 2