3/16/2024

New albums by Bára Zmeková & Barbora Mochowa

Bára Zmeková je uznávaná zpěvačka a skladatelka, držitelka mnoha prestižních hudebních cen i nominací. Její věhlas a popularita na alternativní scéně v posledním období zásadně přesáhly hranice naší republiky a díky svým osobitým projektům čím dál víc koncertuje po celém světě.

Nové album s názvem Jediný na světě přináší 11 skladeb, ve kterých hrají důležitou roli osobní výpověď a české texty, v nichž se autorka obrací k prožitkům, vzpomínkám a svým životním zkušenostem. Skladby jsou žánrově i tematicky doširoka rozkročené od zdánlivě jednoduše znějících písní až po obrazotvorné experimentálně laděné zvukové plochy.



Nahrávka vznikala od ledna 2023, kdy Bára Zmeková přijela do gotické budovy v Úštěku a poprvé usedla k historickému pianu Steinway & Sons z roku 1892. Zde trávila zimní dny a noci prací na nových skladbách, zkoumáním rozpracovaných textů, experimentováním se zvukem hlasu, piana a syntezátorů.


Setkání s tak krásným starým nástrojem a jeho příběhem bylo neskutečně inspirující a samotný fakt, že jsem mohla na hudbě pracovat ve dne v noci, mi přinesl obrovskou pracovní i tvůrčí svobodu. Bylo to dobrodružství, v němž jsem mohla posouvat vlastní hudební hranice i dovednosti a hledat v temných místech jakousi lehkost, která se dá sdílet. I díky tomu jsou písně rozmanité, a když album poslouchám, je to jako vzpomínka na spoustu příběhů a mně drahých lidí a míst, prozrazuje ke vzniku novinky Bára Zmeková.


Zmeková si přizvala i mnoho hudebních přátel, mezi kterými jsou především stálí tvůrčí členové kapely Viktor DořičákMichal MihokNina Marinová, Ondřej Vychodil či nově multiinstrumentalista Pavel Šmíd, ale také vzácní hudební hosté jako zpěvačka Lenka DusilováPetr Tichý s kontrabasem, Tomáš Liška s basovou kytarou či v Austrálii žijící violoncellistka Francesca Mountfort. Za výjimečným vizuálním zpracováním alba stojí výtvarnice a ilustrátorka Spradka a grafická designérka Anna Wdowka z grafického studia Artbureau Prague.


 
K vycházející novince je naplánované i turné, které Zmeková zahájí tem v pražském Paláci Akropolis 17. dubna. Následovat bude 18. 4. Kabinet Múz Brno, 19. 4. Jazz Tibet Club Olomouc a 20. 4. Klub Provoz Ostrava. Album vydá Tranzistor label na LP, CD i digitálně.



Zěvačka, skladatelka a pianistka Barbora Mochowa má na kontě ocenění Objev v anketě Žebřík i úspěšné absolvování dvou národních kol Eurovize, kde oslovila zahraniční poroty. Album Pocta Leonardu Cohenovi, které vyšlo společně s jeho autobiografií, sklidilo obdivné ohlasy u domácí kritiky. Po šesti letech přichází s novým autorským albem, které posluchačům nabídne snovou atmosféru, velkolepé beaty a podmanivé vokály. Nese název Will-o’-the-Wisp neboli Bludička a vyšlo na labelu Tranzistor 10.listopadu 2023.



Barbora Mochowa na novém albu vyjevuje svůj fantazijní svět, kde se kromě jejího oblíbeného tématu vesmíru objevují také postavy z výtvarného umění, ke kterému má velmi blízko. Proto zde najdeme písně, jako jsou Harlequin and Columbine“Will-o’-the-Wisp“ (Bludička), po níž nese deska svůj název, nebo emocionálně nabitý singl Pierrot“, který Mochowa nahrála jako duet s mladým talentovaným zpěvákem Danielem Žižkou. Právě k němu vznikl vizuálně silný videoklip v režii slovenského umělce a fotografa Jakuba Gulyáse. Součástí alba jsou i písně True Colors a White & Black Holes, které v předešlých letech bodovaly v českém národním kole Eurovision Song Contest.

 

„Skrze hudbu nepotřebuji na něco apelovat. Jediné, co bych si přála, je, abyste při poslechu téhle desky nechali rozeznít svoje představy a emoce, a nechali se tak přenést do jiného světa,“ vzkazuje posluchačům autorka.


Po hudební a zvukové stránce byl partnerem Mochowé výrazný producent Viliam Béreš (Lanugo, Dusilová, Harries). Na album pak přizvala své stálé spoluhráče ze smyčcového Unique Quartet v čele s Šimonem Markem (pro které aranže napsal Michal Worek), na dvě písně pak i  basistu Rasťa Uhrika, bubeníka Davida Landštofa a flétnistku Janu Vávrovou. Na textech se společně se skladatelkou podílela Tereza Frantová, mladá zpěvačka Maella, britský písničkář James Harries a také již zmiňovaný Daniel Žižka.



www.tranzistorlabel.com

3/12/2024

Respect Festival zahajuje 13. května v Paláci Akropolis!


 

 Respect Festival, nejvýznamnější tuzemská celoroční přehlídka world music, bude zahájen už 13. května v Paláci Akropolis. Letošní ročník Respect Festivalu je věnován Karlu Schwarzenbergovi, tvůrcem vizuálu je František Skála. Sérii doprovodných festivalových koncertů odstartuje projekt Erwana Keravece, který představí rané skladby Philipa Glasse z roku 1969 v podání osmičlenného ansámblu skládajícího se ze skotských a bretaňských dud a bombard, a projekt finského klavíristy Aki Rissanena, který zahraje na unikátní nástroj Omniwerk. Respect Festival vyvrcholí 15. a 16. června dvoudenní Open Air přehlídkou na ostrově Štvanice, kam se po dlouholeté pauze vrací, další doprovodné koncerty budou následovat v průběhu roku.

8 PIPERS FOR PHILIP GLASS

Festival bude zahájen 13. května v 19:00 v Paláci Akropolis hned dvěma koncerty. Erwan Keravec a jeho projekt 8 Pipers for Philip Glass představí rané skladby Philipa Glasse z roku 1969 v podání osmičlenného ansámblu skládajícího se ze skotských a bretaňských dud a bombard (šalmaji příbuzné píšťaly). Skladby Two PagesMusic in FifthsMusic in Contrary Motion a Music in Similar Motion napsal Philip Glass po své cestě po severní Africe a Indii, kde ho okouzlily hutné barvy lokálních nástrojů. Erwan Keravec tak svým orginálním nastudováním skladby vrací do světa, který Glasse původně inspiroval.

Žánrově všestranný skladatel a hráč na velké skotské dudy Erwan Keravec z Bretaně se pohybuje na hranicích lidové hudby, klasické hudby, free jazzu, noisu a scénické hudby. Patří do stejné třídy nadžánrových improvizátorů jako jeho častí spoluhráči, renomovaný experimentální skladatel a vizionář Heiner Goebbels a švédský saxofonista Mats Gustafsson. Mezi jeho současné projekty patří také adaptace legendární skladby In C průkopníka amerického minimalismu Teryho Rileyho pro 20ti členný dudácký ansámbl.

Aki Rissanen: Omniwerk Impressions Live in Prague

Druhým vystupujícím večera bude finský klavírista Aki Rissanen se svým projektem Omniwerk Impressions. Omniwerk je unikátní nový nástroj, ve kterém finští stavitelé hudebních nástrojů Jukka Ollika a Jonte Kniff  spojili dva historické klávesové nástroje – Geigenwerk (neboli Viola Organista, původně vynález Leonarda da Vinciho) a Lautenwerk (klávesová loutna barokní éry, oblíbený nástroj J. S. Bacha) do jednoho, nového nástroje. Výsledný Omniwerk má dva manuály – pro každý “werk” jeden – na které lze hrát současně. Pozoruhodná škála zvuků vzniká kombinací dvou manuálů a důmyslného systému pásů, díky které může nástroj znít podobně jako cembalo i jako smyčcový orchestr.

Finský klavírista Aki Rissanen má na svém kontě pět alb a velké úspěchy v soutěžích sólových klavíristů na Montreux Jazz Festivalu ve Švýcarsku a v soutěži La Defense ve Francii. Ačkoli původně vystudoval klasickou hudbu, vždy se zajímal o hudební improvizaci. Nové hudební kompozice Akiho Rissanena pro unikátní nástroj Omniwerk vychází ze dvou protikladů: starší, klasický zvuk připomínající barokní a renesanční éru se zde snoubí s minimalistickým vlivem a elektronickou abstrakcí. Tato kombinace dává Akimu jeho osobitý zvuk a identitu. Koncepčně přímo překypuje originalitou: akustické renesanční techno – madrigaly se potkávají s minimalismem, dalo by se říct. V rámci koncertu zazní i kompozice inspirované fragmenty melodií Leonarda da Vinciho, které si zapisoval na okraj svých skic.

www.rachot.cz
 

JazzFestBrno in March 2o24



KEYON HARROLD

13/3, 19.30  Cabaret des Péchés


Když v závěrečné koncertní sekvenci životopisného filmu Miles Ahead, krátce před titulky, prořízne vzduch ostrý tón trubky a vzápětí se přidá kapela složená z hvězd kalibru Waynea Shortera nebo Herbieho Hancocka, zdá se, že protagonista filmu Miles Davis snad musel vstát pro nahrávání z hrobu. Není tomu tak. Brilantní part, který na plátně herecky interpretuje Don Cheadle, nenahrál nikdo jiný než jedna z hvězd JazzFestBrno, americký trumpetista Keyon Harrold.



LAKECIA BENJAMIN
TAKUYA KURODA


21/3, 19.30  Divadlo Husa na provázku

Lakecia Benjamin
Ke klasikům moderního jazzu se odkazují nebo z nich vycházejí prakticky všichni současní hudebníci, obejít prazáklady prostě nejde. Jen ti nejlepší ale dokážou tyto kořeny spojit s aktuálními postupy a výsledek přetavit v něco originálního a navíc veskrze současného. Mladé newyorské saxofonistce Lakecii Benjamin se to daří.

Takuya Kuroda
Japonsko je utajená jazzová velmoc, to už víme pěknou řádku let – pohříchu zejména prostřednictvím hudebníků, kteří za světovou slávou vyrazili po přesídlení do Spojených států, kde zpravidla absolvovali hudební studium a usadili se, aby to měli k jazzovým epicentrům blíž. V minulosti se z této oblasti na JazzFestBrno představila slavná pianistka Hiromi. V roce 2024 přijíždí její krajan, trumpetista Takuya Kuroda.



TRIO GRANDE


26/3, 19.30  Cabaret des Péchés


„Odvážné a příjemně nepředvídatelné.“ Za takové označil kritik prestižního časopisu Downbeat první album tohoto all-stars projektu, vydané koncem roku 2020. A platí to i pro jeho koncerty, přestože na bubenickém postu nahradil hvězdného Antonia Sáncheze neméně výtečný Nate Wood.

www.jazzfestbrno.cz

3/05/2024

RACHOT uvádí: JONES JONES a RuinsZu

 


Jones Jones
Larry Ochs - Vladimir Tarasov - Mark Dresser
(NL, USA)

Spojení velikánů nové hudby
22.5. Punctum 20:00


Tři veteráni nové a improvizované hudby – VLADIMIR TARASOV – LARRY OCHS – MARK DRESSER – vytvořili před více než 15 lety trio Jones Jones: ucelený koncept, v němž mikroskopické detaily umocňují rozvíjející se příběhy. Poprvé trio vystoupilo v roce 2006 a tím odstartovalo dlouholeté zvukové objevování tří geniálních hudebníků s neobyčejnou schopností naslouchat a reagovat.

VLADIMÍR TARASOV (bicí) je významnou osobností evropské nové hudby, skladatel, hráč na bicí a v neposlední řadě výtvarný umělec. V letech 1971-1986 byl členem freejazzového tria  GTČ alias Ganělin – Tarasov – Čekasin, které bylo nejprogresivnějším zjevem na tehdejší sovětské hudební scéně a svou osobitostí působí inspirativně dodnes. Mnoho let hrál s Litevským symfonickým orchestrem a s dalšími symfonickými, komorními a jazzovými orchestry v Litvě, Evropě a Spojených státech amerických. V roce 2013 vystoupil společně Alexei Ljubimovem na festivalu Moravský podzim v Brně. Nahrál více než 100 alb a je autorem hudby pro film a divadlo. Spolupracoval a spolupracuje s hudebníky jako je Anthony BraxtonButch MorrisThomas StankoGyorgy SzabadosRova Saxophone Quartet a další. Je též významným výtvarným umělcem, po mnoho let úzce spolupracoval se zakladatelem Moskevského konceptualismu Iljou Kabakovem.Účastnil se řady samostatných a kolektivních výstav po celém světě. Jeho objekty na pomezí hudby a výtvarného umění vystavovala v roce 2007 Moravská galerie Brno a v roce 2009 Východočeská Galerie na zámku v Pardubicích.

MARK DRESSER (kontrabas) je uznávaný kontrabasista, improvizátor a skladatel. Zaměřuje se především na rozšiřování zvukových a hudebních možností kontrabasu pomocí netradičního ozvučení. Osmnáct let žil a pracoval v New Yorku, kde nahrával a vystupoval s nejvýznamnějšími osobnostmi současné hudby a jazzu, např. s Anthonym Braxtonem. V roce 2001 byl nominován na cenu Grammy. Je profesorem hudby na Kalifornské univerzitě v San Diegu, přednášel na Princetonské univerzitě, na fakultě New School University a na Hampshire College. Je členem správní rady Mezinárodní společnosti basistů a poradního sboru Mezinárodní společnosti pro improvizovanou hudbu.

LARRY OCHS (saxofon) je zakládajícím členem Rova Saxophone Quartet (Rachot, Palác Akropolis 2007), má na kontě desítky alb a nespočet turné po celém světě. Z jeho dalších významných projektů jmenujme kapely Larry Ochs Sax & Drumming Core, Kihnoua s korejskou zpěvačkou Dohee Lee, Scottem Amendolou a Wilbertem de Joode (Rachot, Palác Akropolis 2010), Ochs-Robinson Duo, SPECTRAL (Dave Rempis- Darren Johnston-Larry Ochs), The Fictive Five Cleaver-Cline-Ochs aj.  Vystupoval s Kronos QuartetemJohnem Zornem, Stevem Lacym, Anthonym Braxtonem, Miyou Masaokou, Nelsem Clineem, Johnem Lindbergem, Scottem Amendolou, Marilyn Crispell, Andrewem Cyrillem,  Butchem Morrisem, Georgem Lewisem, Henrym Kaiserem, Wadadou Leo Smithem, Peggy Lee, a mnoha dalšími.
 


Jones Jones: ARTICULATING JONES

RuinsZu
(Japonsko, Itálie)
Spojení legend západní a japonské hlukové avantgardy

23.5. Palác Akropolis 19:30

Projekt RuinsZu tvoří jádro skupiny Zu basista Massimo Pupillo a saxofonista Luca T. Mai společně s bubeníkem Tatsuyou Yoshidou, který vystupuje pod názvem Ruins Alone. Repertoár RuinZu tvoří jak skladby Zu a Ruins v nových aranžích, tak skladby nové.

Skupina Zu vznikla v Ostii, západně od Říma roku 1997, a je pověstná širokou syntézou avantgardních žánrů. Zatímco jejich sestava je typická pro jazzovou kapelu, za tvrdý zvuk vděčí punk rocku a jejich tvorba vzdoruje snadné kategorizaci. V této souvislosti je zmiňován noise, math rock, industrial, avantgarda, drone i ambient. Díku svému zaměření našla desítky spřízněných muzikantů v kapelách jako Einsturzende NeubautenSonic YouthCanThe StoogesThe Ex, či sólistů jako Mike PattonKen Vandermark nebo Mats Gustavsson, s nimiž během posledních dvou dekád spolupracovala. Posledním, a tedy současným pokračováním této mozaiky, je italsko-japonská sestava RuinsZu, kterou můžeme brát i jako vyvrcholení dlouhodobé výměny podnětů mezi Japonskem a Západem.

Když bubeník Tatsuya Yoshida založil duo Ruins, japonská avantgardní scéna, inspirovaná nejen evropskými experimentátory jako This Heat či Magma, byla v plné síle. Skupina Ruins, kde vedle bicích byla druhým nástrojem baskytara, patřila v Japonsku k tomu nejradikálnějšímu křídlu. Duo vystupovalo s desítkami osobností včetně Freda FritheJohna ZornaDereka Baileyho či Billa Laswella. Po vystřídání 4 baskytaristů se Yoshidova hudba natolik zahustila, že namísto lidského spoluhráče se kompetentním partnerem mohla stát jedině elektronika. Tak se zrodil projekt Ruins Alone. Kritika píše: “Je to experimentální laboratoř, přímé rozhraní mezi mozkem bubeníka a jeho paličkami. Výsledkem je hudba tak koncentrovaná, že z jednoho alba Ruins byste mohli naředit patnáct rockových nahrávek.” Vedle avantgardních směrů je pro Tatsuya Yoshidu též vydatnou inspirací punkrock, hlavně v energetické intenzitě.

Jelikož se jedná o zcela nový projekt, nejsou zatím dostupné žádné oficiální nahrávky. V rámci propagace tedy uvádíme samostatná videa Ruins a Zu.


Zu - Ostia (LIVE AT SUPERSONIC MUSIC CLUB 2017)

吉田達也 RUINS Alone @ Revolver, Taipei

PŘIPRAVUJEME:

WWW.RACHOT.CZ

2nd edition of FAUN FESTiVAL, Brno, April 12-13, 2o24

Druhý ročník festivalu FAUN, opět pod dramaturgickým vedením Radima Hanouska a Jana Lichého, má ambice navázat na úspěšný první ročník a zanechat ještě výraznější otisk na kulturní mapě Brna. Festival nabídne mimořádně pestrou zvukovou paletu, překvapivé žánrové průsečíky, radikální hudební vize, rituální taneční performance, ale zároveň zůstane divácky přívětivý, nezaujatý a maximálně otevřený.

Stejně jako minulý rok nestaví dramaturgie festivalu pouze na žánrové pestrosti, ale i na pestrosti hudebních přístupů – od elektronické a elektroakustické kompozice až po strukturálně bohatý zvuk živých kapel, od noise až k maximálnímu tichu, od progresivní západní hudby po rituály kultur východních; přesně v duchu festivalového motta Explorations in Sound. Společným jmenovatelem jsou originalita, progresivita, vysoká umělecká hodnota, technická vytříbenost a zvuková virtuozita. 

Neoficiálním tématem letošního ročníku je tradice a rituál v kontextu současných hudebních trendů. Své nekonvenční vize přijedou představit umělci z Japonska, Iráku, Singapuru, Norska, Slovenska nebo Belgie.  

Hlavní koncertní program festivalu proběhne v sobotu 13. dubna na velké a sklepní scéně divadla Husa na provázku, kterými opět prostoupí eklektický hudební koktejl obsahující EDM elektroniku, ambient, současný jazz, hudební improvizace či vokální experimenty. Japonské duo KAKUHAN vypálí dávku matematicky přesného elektronického soundu (Koširo Hino) nenuceně propojeného s křehkými ambientními plochami cella (Júki Nakagawa). 
Belgický multiinstrumentalista a zvukový experimentátor Bram Bosteels v Brně představí novou desku
projektu Kaboom Karavan – směsici elektroniky, živých houslí a starých akustických nástrojů. Velkou scénu Husy na provázku dále rozezní syrové EDM beaty v Berlíně usazené producentky Ziúr rozšířené o hlasovou akrobacii skotské hudební nomádky Elvin Brandhi.
Slovensko-norská dvojice Michaela Antalová, Adrian Myhr přivezou do Husy žánrový mix soudobé a tradiční hudby obou zemí s prvky folklóru, živou elektronikou a terénními nahrávkami doplněný strhující světelnou projekcí norského umělce Torda Knudsena. Sklepní scénu obsadí i se svými Buchla modulárními syntetizátory rumunská zvuková umělkyně Alina Kalancea
Improvizační duo Les Marquises (Emilie Škrijelj – akordeon, elektronika, gramofony a Tom Malmendier – bicí) nabídne elektroakustickou bouři se závratnými tempy. Nigar Hasib společně se Sun Sun Yap předvedou své vokální umění v audiovizuální performanci Memory VI, jež zahrnuje tradiční kurdské hlasové techniky, fyzické divadlo i komponovanou experimentální hudbu.
V pátek 12. dubna proběhne prolog festivalu v Domě umění města Brna, kde FAUN v české premiéře představí britskou experimentální turtablistku Mariam Rezaei, která redefinovala možnosti gramofonu jako hudebního nástroje a jejíž album Bown většina hudebních serverů a kritiků oprávněně zařadila mezi nejlepší nahrávky loňského roku. Na zcela opačné straně zvukového spektra bude vystoupení italské butó tanečnice Eleny Boschi, která za naprostého ticha předvede svou pohybovou ekvilibristiku.

Součástí druhého ročníku projektu FAUN je i mezinárodní výstava sound artu a hybridních médií Beyond the Sound, kterou kurátorsky připravil Jiří Suchánek.

Výstava Beyond the Sound proběhne ve spolupráci s Domem umění města Brna, kde i výstava proběhne v termínu 5. dubna až 14. července 2024. Vernisáž se bude konat ve čtvrtek 4. dubna v 17 hodin.

Kompletní program na https://faunfestival.cz

Projekt je realizován za finanční podpory: Fondy EHP a Norska, 2014 – 2021, statutární město Brno, Ministerstvo kultury České republiky

Partnery projektu jsou: Dům umění města Brna, Fakulta výtvarného umění VUT Brno, Janáčkova akademie múzických umění Brno, Norsk Jazzforum, Konrad Boehmer Foundation, Ponava Cafe & Radio, SAKO, Teplárny Brno.