3/24/2024
3/16/2024
New albums by Bára Zmeková & Barbora Mochowa
Bára Zmeková je uznávaná zpěvačka a skladatelka, držitelka mnoha prestižních hudebních cen i nominací. Její věhlas a popularita na alternativní scéně v posledním období zásadně přesáhly hranice naší republiky a díky svým osobitým projektům čím dál víc koncertuje po celém světě.
Nové album s názvem Jediný na světě přináší 11 skladeb, ve kterých hrají důležitou roli osobní výpověď a české texty, v nichž se autorka obrací k prožitkům, vzpomínkám a svým životním zkušenostem. Skladby jsou žánrově i tematicky doširoka rozkročené od zdánlivě jednoduše znějících písní až po obrazotvorné a experimentálně laděné zvukové plochy.
Nahrávka vznikala od ledna 2023, kdy Bára Zmeková přijela do gotické budovy v Úštěku a poprvé usedla k historickému pianu Steinway & Sons z roku 1892. Zde trávila zimní dny a noci prací na nových skladbách, zkoumáním rozpracovaných textů, experimentováním se zvukem hlasu, piana a syntezátorů.
„Setkání s tak krásným starým nástrojem a jeho příběhem bylo neskutečně inspirující a samotný fakt, že jsem mohla na hudbě pracovat ve dne v noci, mi přinesl obrovskou pracovní i tvůrčí svobodu. Bylo to dobrodružství, v němž jsem mohla posouvat vlastní hudební hranice i dovednosti a hledat v temných místech jakousi lehkost, která se dá sdílet. I díky tomu jsou písně rozmanité, a když album poslouchám, je to jako vzpomínka na spoustu příběhů a mně drahých lidí a míst,“ prozrazuje ke vzniku novinky Bára Zmeková.
Zmeková si přizvala i mnoho hudebních přátel, mezi kterými jsou především stálí tvůrčí členové kapely Viktor Dořičák, Michal Mihok, Nina Marinová, Ondřej Vychodil či nově multiinstrumentalista Pavel Šmíd, ale také vzácní hudební hosté jako zpěvačka Lenka Dusilová, Petr Tichý s kontrabasem, Tomáš Liška s basovou kytarou či v Austrálii žijící violoncellistka Francesca Mountfort. Za výjimečným vizuálním zpracováním alba stojí výtvarnice a ilustrátorka Spradka a grafická designérka Anna Wdowka z grafického studia Artbureau Prague.
Zěvačka, skladatelka a pianistka Barbora Mochowa má na kontě ocenění Objev v anketě Žebřík i úspěšné absolvování dvou národních kol Eurovize, kde oslovila zahraniční poroty. Album Pocta Leonardu Cohenovi, které vyšlo společně s jeho autobiografií, sklidilo obdivné ohlasy u domácí kritiky. Po šesti letech přichází s novým autorským albem, které posluchačům nabídne snovou atmosféru, velkolepé beaty a podmanivé vokály. Nese název Will-o’-the-Wisp neboli Bludička a vyšlo na labelu Tranzistor 10.listopadu 2023.
Barbora Mochowa na novém albu vyjevuje svůj fantazijní svět, kde se kromě jejího oblíbeného tématu vesmíru objevují také postavy z výtvarného umění, ke kterému má velmi blízko. Proto zde najdeme písně, jako jsou „Harlequin and Columbine“, „Will-o’-the-Wisp“ (Bludička), po níž nese deska svůj název, nebo emocionálně nabitý singl „Pierrot“, který Mochowa nahrála jako duet s mladým talentovaným zpěvákem Danielem Žižkou. Právě k němu vznikl vizuálně silný videoklip v režii slovenského umělce a fotografa Jakuba Gulyáse. Součástí alba jsou i písně True Colors a White & Black Holes, které v předešlých letech bodovaly v českém národním kole Eurovision Song Contest.
„Skrze hudbu nepotřebuji na něco apelovat. Jediné, co bych si přála, je, abyste při poslechu téhle desky nechali rozeznít svoje představy a emoce, a nechali se tak přenést do jiného světa,“ vzkazuje posluchačům autorka.
Po hudební a zvukové stránce byl partnerem Mochowé výrazný producent Viliam Béreš (Lanugo, Dusilová, Harries). Na album pak přizvala své stálé spoluhráče ze smyčcového Unique Quartet v čele s Šimonem Markem (pro které aranže napsal Michal Worek), na dvě písně pak i basistu Rasťa Uhrika, bubeníka Davida Landštofa a flétnistku Janu Vávrovou. Na textech se společně se skladatelkou podílela Tereza Frantová, mladá zpěvačka Maella, britský písničkář James Harries a také již zmiňovaný Daniel Žižka.
3/12/2024
Respect Festival zahajuje 13. května v Paláci Akropolis!
|
|
|
|
|
JazzFestBrno in March 2o24
KEYON HARROLD
13/3, 19.30 Cabaret des Péchés
Když v závěrečné koncertní sekvenci životopisného filmu Miles Ahead, krátce před titulky, prořízne vzduch ostrý tón trubky a vzápětí se přidá kapela složená z hvězd kalibru Waynea Shortera nebo Herbieho Hancocka, zdá se, že protagonista filmu Miles Davis snad musel vstát pro nahrávání z hrobu. Není tomu tak. Brilantní part, který na plátně herecky interpretuje Don Cheadle, nenahrál nikdo jiný než jedna z hvězd JazzFestBrno, americký trumpetista Keyon Harrold.
LAKECIA BENJAMIN
TAKUYA KURODA
21/3, 19.30 Divadlo Husa na provázku
Lakecia Benjamin
Ke klasikům moderního jazzu se odkazují nebo z nich vycházejí prakticky všichni současní hudebníci, obejít prazáklady prostě nejde. Jen ti nejlepší ale dokážou tyto kořeny spojit s aktuálními postupy a výsledek přetavit v něco originálního a navíc veskrze současného. Mladé newyorské saxofonistce Lakecii Benjamin se to daří.
Takuya Kuroda
Japonsko je utajená jazzová velmoc, to už víme pěknou řádku let – pohříchu zejména prostřednictvím hudebníků, kteří za světovou slávou vyrazili po přesídlení do Spojených států, kde zpravidla absolvovali hudební studium a usadili se, aby to měli k jazzovým epicentrům blíž. V minulosti se z této oblasti na JazzFestBrno představila slavná pianistka Hiromi. V roce 2024 přijíždí její krajan, trumpetista Takuya Kuroda.
TRIO GRANDE
26/3, 19.30 Cabaret des Péchés
„Odvážné a příjemně nepředvídatelné.“ Za takové označil kritik prestižního časopisu Downbeat první album tohoto all-stars projektu, vydané koncem roku 2020. A platí to i pro jeho koncerty, přestože na bubenickém postu nahradil hvězdného Antonia Sáncheze neméně výtečný Nate Wood.
3/05/2024
RACHOT uvádí: JONES JONES a RuinsZu
|
2nd edition of FAUN FESTiVAL, Brno, April 12-13, 2o24
Druhý ročník festivalu FAUN, opět pod dramaturgickým vedením Radima Hanouska a Jana Lichého, má ambice navázat na úspěšný první ročník a zanechat ještě výraznější otisk na kulturní mapě Brna. Festival nabídne mimořádně pestrou zvukovou paletu, překvapivé žánrové průsečíky, radikální hudební vize, rituální taneční performance, ale zároveň zůstane divácky přívětivý, nezaujatý a maximálně otevřený.
Stejně jako minulý rok nestaví dramaturgie festivalu pouze na žánrové pestrosti, ale i na pestrosti hudebních přístupů – od elektronické a elektroakustické kompozice až po strukturálně bohatý zvuk živých kapel, od noise až k maximálnímu tichu, od progresivní západní hudby po rituály kultur východních; přesně v duchu festivalového motta Explorations in Sound. Společným jmenovatelem jsou originalita, progresivita, vysoká umělecká hodnota, technická vytříbenost a zvuková virtuozita.
Neoficiálním tématem letošního ročníku je tradice a rituál v kontextu současných hudebních trendů. Své nekonvenční vize přijedou představit umělci z Japonska, Iráku, Singapuru, Norska, Slovenska nebo Belgie.
projektu Kaboom Karavan – směsici elektroniky, živých houslí a starých akustických nástrojů. Velkou scénu Husy na provázku dále rozezní syrové EDM beaty v Berlíně usazené producentky Ziúr rozšířené o hlasovou akrobacii skotské hudební nomádky Elvin Brandhi.
Součástí druhého ročníku projektu FAUN je i mezinárodní výstava sound artu a hybridních médií Beyond the Sound, kterou kurátorsky připravil Jiří Suchánek.
Výstava Beyond the Sound proběhne ve spolupráci s Domem umění města Brna, kde i výstava proběhne v termínu 5. dubna až 14. července 2024. Vernisáž se bude konat ve čtvrtek 4. dubna v 17 hodin.
Kompletní program na https://faunfestival.cz
Projekt je realizován za finanční podpory: Fondy EHP a Norska, 2014 – 2021, statutární město Brno, Ministerstvo kultury České republiky
Partnery projektu jsou: Dům umění města Brna, Fakulta výtvarného umění VUT Brno, Janáčkova akademie múzických umění Brno, Norsk Jazzforum, Konrad Boehmer Foundation, Ponava Cafe & Radio, SAKO, Teplárny Brno.